Iran buduje nowy reaktor jądrowy w elektrowni w Buszehrze

2019-11-10, 23:34

Iran buduje nowy reaktor jądrowy w elektrowni w Buszehrze
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA/IRAN ATOMIC ENERGY ORGANIZATION HANDOUT

Irańskie władze rozpoczęły w niedzielę budowę drugiego reaktora jądrowego w elektrowni w Buszehrze, leżącym nad Zatoką Perską. W ceremonii rozpoczęcia prac wziął udział dyrektor Irańskiej Agencji Energii Atomowej (AEOI) Ali Akbar Salehi.

  • Ruszyła budowa drugiego reaktora jądrowego w elektrowni w Buszehrze
  • Moc nowego reaktora wynosić 1000 megawatów
  • Iran w Buszehrze planuje w przyszłości wybudować również trzeci reaktor jądrowy, o takiej samej mocy jak drugi

Robotnicy rozpoczęli w niedzielę wylewanie betonu pod fundamenty. Jak zaznacza agencja EFE, prace rozpoczęły się w obecności m.in. Aleksandra Łokszyna, wicedyrektora rosyjskiej państwowej agencji energii atomowej Rosatom, która uczestniczy w projekcie.

Powiązany Artykuł

shutterstock_ropa-1200.jpg
Rezerwy ropy naftowej Iranu mogą zwiększyć się o jedną trzecią

Przemawiając na miejscu budowy, Ali Akbar Salehi poinformował, że dzięki elektrowni Buszehr - poprzez redukcję ilości ropy potrzebnej do produkcji prądu - Iran zaoszczędzi 660 mln dolarów rocznie.

>>>[TRÓJKA] Jaka będzie przyszłość układu nuklearnego z Iranem?

Według cytowanych przez agencję Associated Press urzędników moc nowego reaktora - podobnie jak planowanego w przyszłości trzeciego - ma wynosić 1000 megawatów.

Elektrownia budowana od lat 70. XX wieku

AP wyjaśnia, że w elektrowni w Buszehrze wykorzystywany jest uran produkowany w Rosji - a nie w Iranie - oraz że obiekt monitorowany jest przez oenzetowską Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA). Teheran jednak, wbrew międzynarodowym zobowiązaniom, rozpoczął wzbogacanie uranu do 4,5 proc., lub - jak utrzymuje - nawet 5 proc., do wykorzystania m.in. w Buszehrze. W porozumieniu nuklearnym z 2015 r. ustalono próg wzbogacania uranu na 3,67 proc.

W 2018 r. USA jednostronnie wycofały się z układu nuklearnego i przywróciły surowe sankcje na Iran, m.in. na eksport irańskiej ropy naftowej. Cytowane przez Reutera źródła bliskie sprawy podają jednak, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie pozwolą rosyjskim, chińskim i europejskim firmom na dalsze prace w irańskich obiektach jądrowych, by Teheranowi trudniej było skonstruować broń atomową.

Powiązany Artykuł

iran uran urzednik pap 663.jpg
Iran nie przestaje wzbogacać uranu. Zapowiada poziom 20 proc. "w razie konieczności"

Budowę elektrowni Buszehr rozpoczęto w latach 70. XX wieku z pomocą niemiecką, jednak projekt przerwano po irańskiej rewolucji islamskiej z 1979 r. Prace zostały wznowione dopiero w 1998 r. po zawarciu umów z Rosją. Budowa obiektu latami opóźniała się ze względu na sprzeciw państw zachodnich i ostatecznie elektrownia rozpoczęła prace w sierpniu 2010 r. Pełną moc 1000 megawatów osiągnęła w czerwcu 2013 r.

Nowe złoże ropy naftowej

Ali Akbar Salehi poinformował, że oczekuje się, iż drugi i trzeci reaktor rozpoczną działanie odpowiednio w 2025 i 2027 r. Podziękował też Rosjanom za wsparcie projektu, dodając, że 90 proc. podwykonawców pracujących przy budowie drugiego reaktora to firmy irańskie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Iran znów nagina zasady. Ogranicza zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego

Wcześniej w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy naftowej z szacowanymi rezerwami na poziomie 53 mld baryłek, które mogłoby zwiększyć potwierdzone rezerwy jego kraju o jedną trzecią. Jak mówił, złoże rozciąga się od Bostanu do Omidije, dwóch miast w bogatej w ropę naftową prowincji Chuzestan w południowo-zachodnim Iranie nad Zatoką Perską, na powierzchni 2400 km kwadratowych.

bb

Polecane

Wróć do strony głównej