Nowy raport OECD ws. PKB. "Wzrost gospodarczy będzie solidny"
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podnosi prognozy wzrostu PKB dla Polski - poinformował Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. Ekonomiści OECD zwracają uwagę, że "wzrost gospodarczy pozostanie solidny, choć spowolni do 3,0 proc. z 3,8 proc. w 2020 r.".
2019-11-21, 20:23
- Wzrost PKB w Polsce wyniesie 4.3 proc.
- OECD prognozuje wyhamowanie wzrostu PKB w Polsce w 2021 r.
- Inflacja w Polsce w 2020 r. wyniesie 2,9 proc. - informuje OECD
Jak napisał Paweł Jurek, zgodnie z prognozami OECD w 2019 r. wzrost PKB w Polsce wyniesie 4.3 proc. (wcześniejsza prognoza wynosiła 4,2 proc. ) oraz 3,8 proc. w 2020 r. (przy wcześniejszej prognozie 3,5 proc.). "OECD obniża także prognozę deficytu i długu sektora gg" - napisał rzecznik resortu finansów.
Powiązany Artykuł
Mały ZUS Plus. Premier zapowiedział kolejne ulgi dla małych firm
Jednocześnie OECD prognozuje wyhamowanie wzrostu PKB w Polsce w 2021 r. do 3,0 proc. i utrzymywanie się w tym horyzoncie inflacji blisko 3 proc. Ekonomiści OECD zalecają Polsce zacieśnienie fiskalne i wcześniejsze podwyżki stóp proc., by ograniczyć presję inflacyjną.
Wzrost gospodarczy - solidny
"Wzrost gospodarczy pozostanie solidny, choć spowolni do 3,0 proc. z 3,8 proc. w 2020 r. Zarówno prywatne, jak i publiczne inwestycje spowolnią, a niski wzrost globalnego handlu ograniczy dynamikę eksportu. Wzrost konsumpcji prywatnej stopniowo wyhamuje, wraz z zanikiem wpływu nowych transferów socjalnych i obniżek podatków" - napisano w raporcie.
Powiązany Artykuł
Estoński CIT, ulgi dla firm, gospodarka 4.0. Premier przedstawił wizję na cztery lata
OECD prognozuje, że inflacja w Polsce w 2020 r. wyniesie 2,9 proc., a rok później 2,8 proc., w związku z czym wcześniejsza niż w 2021 r. podwyżka stóp procentowych mogłaby ograniczyć presję inflacyjną.
Rosnące ograniczenia po stronie podażowej
REKLAMA
"Wzrost płac może pozostać solidny, co odzwierciedla rosnące ograniczenia po stronie podażowej, stałe podwyżki płacy minimalnej oraz podwyżki w sektorze publicznym. Rosnące koszty pracy, ceny energii, a także podwyżki akcyzy na tytoń, będą pchać inflację w górę w latach 2020-21. Choć oczekuje się, że bank centralny utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie w najbliższych 2 latach, rozpoczęcie wcześniejszych podwyżek stóp procentowych pomogłoby ograniczyć presję inflacyjną" - napisano w raporcie.
OECD rekomenduje Polsce przeprowadzenie reform strukturalnych, które miałyby wzmocnić wzrost gospodarczy w średnim terminie, dotyczących spadającej liczby osób w wieku produkcyjnym oraz niskiej wydajności pracy.
pb
REKLAMA