Ekspert: kandydatura Szymona Hołowni pokazuje, że Polacy mają dość upartyjnienia

- Od czasu transformacji mamy w Polsce pewien problem, którym jest alienacja polityków od reszty społeczeństwa. Zainteresowanie kandydaturą Szymona Hołowni pokazuje, że Polacy mają powoli dość takiego stanu rzeczy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja).

2019-12-02, 11:19

Ekspert: kandydatura Szymona Hołowni pokazuje, że Polacy mają dość upartyjnienia

Posłuchaj

Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja): Polacy mają dość upartyjnienia i alienacji w polityce (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

- To już pewne, oficjalna decyzja zostanie ogłoszona niedługo, najprawdopodobniej w ciągu dwóch, trzech tygodni - powiedział w rozmowie z portalem gazeta.pl współpracownik Szymona Hołowni. Dziennikarz ma przygotowywać się do startu od 4 miesięcy. Jednym z głównych sztabowców Szymona Hołowni ma być Michał Kobosko. Były dziennikarz może zostać szefem kampanii - poinformowała Renata Grochal z "Newsweeka".

Powiązany Artykuł

Miłosz Lodowski 663.jpg
Miłosz Lodowski: Szymon Hołownia nie jest kandydatem docelowym

Do sprawy odniósł się Jarema Piekutowski z Nowej Konfederacji. - Od czasu transformacji ustrojowej mamy w Polsce pewien problem, którym jest alienacja polityków od reszty społeczeństwa i totalne upartyjnienie. To, że kandydatura Szymona Hołowni budzi zainteresowanie i że w niektórych sondażach znajduje się na trzecim miejscu, wskazuje, że Polacy mają powoli dosyć tego upartyjnienia i alienacji. Od czasu do czasu pojawia się taka tęsknota za apartyjnym kandydatem - stwierdził ekspert ds. społecznych.

Odgórne rozdanie po '89

- Takie próby były już podejmowane wiele razy. Ostatnią, najsłynniejszą próbą jest wejście Pawła Kukiza do polityki. Na początku wydawało się, że się uda, a skończyło się totalną porażką. Nic nie zapowiada, że (tym razem - red.) będzie inaczej. Polska polityka była tworzona nieco inaczej niż w większości krajów Europy Zachodniej, krajów, które nie miały zaborów, okupacji i komunizmu. W Polsce w 1989 r. było rozdanie odgórne, potem bardzo ciężko było "wejść do polityki" - podkreślił Piekutowski.

Ekspert stwierdził jednocześnie, że podział na lewicę i prawicę "coraz mniej pasuje do rzeczywistości". - PiS jest partią lewicową czy prawicową? Pod względem światopoglądowym prawicową, pod względem gospodarczym lewicową. W Polsce w tym momencie podział nie przebiega między lewicą a prawicą. Jest to konflikt w dużej mierze personalny - stwierdził gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Temat dnia/Gość PR24" była Magdalena Złotnicka.

Polskie Radio 24/pb

______________________

REKLAMA

Data emisji: 02.12.2019

Godzina emisji: 10.32

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej