X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Premier: Polska stara się odkupić teren po KL Mauthausen-Gusen

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 17:30
- Nie możemy dopuścić do tego, żeby tereny po dawnych obozach koncentracyjnych i obozach zagłady zamieniały się w jakieś miejsca niegodne upamiętnienia, miejsca, które służą do innych celów - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.
KL Mauthausen - były nazistowski obóz koncentracyjny
KL Mauthausen - były nazistowski obóz koncentracyjnyFoto: PAP/Leszek Szymański

- Polska stara się odkupić od Austrii tereny po dawnym obozie śmierci Mauthausen-Gusen - poinformował Mateusz Morawiecki.

gusen663.jpg
Domy z basenami w miejscu kaźni. Osiedle na terenie obozu koncentracyjnego

Premier podkreślał, że współcześnie nie można być biernym wobec przekłamań historycznych. Zapewnił, że państwo polskie zobowiązuje się do dbania o pamięć o II wojnie światowej i o zbrodniach nazistowskich Niemiec. Jak przypomniał,  w Mauthausen-Gusen zginął co drugi więzień, "część polskiej inteligencji, kilkadziesiąt tysięcy osób".

Krzywda zapomnienia

- Tym bardziej jesteśmy zobowiązani do tego, żeby tę pamięć pielęgnować, bo jeżeli pamieć odchodzi to tak, jakbyśmy drugi raz skrzywdzili ludzi, którzy przeszli tutaj przez piekło, przeszli przez niewyobrażalne cierpienie - tłumaczył. 

Mateusz Morawiecki zaznaczał, że spóźniona sprawiedliwość wobec ofiar wymaga pamięci. Jak dodał, elementem sprawiedliwości jest również zadośćuczynienie wobec żyjących i tych, którym jesteśmy winni pamięć.

Osiedle w obozie

"Gazeta Polska Codziennie" alarmowała w listopadzie, że "na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Gusen, gdzie więziona i mordowana była polska inteligencja, ginęli uczestnicy Powstania Warszawskiego i polscy Żydzi, zostało wybudowane osiedle mieszkaniowe".

Morawiecki i Merkel Auschwitz PAP 1200.jpg
Prof. P. Madajczyk: większość Niemców Auschwitz kojarzy tylko z zagładą Żydów

Jak informował dziennik, z obozu ocalało jedynie krematorium, które teraz jest otoczone przez eleganckie domy z basenami i jeden budynek, w którym mieszkali naczelnicy obozu. 

Uroczystości z udziałem kanclerz

W piątek, w trakcie kilkugodzinnej wizyty w Auschwitz-Birkenau, Mateusz Morawiecki i Angela Merkel, która po raz pierwszy odwiedziła Auschwitz, przeszli przez bramę z napisem "Arbeit macht frei", złożyli wieńce przed Ścianą Śmierci, obejrzeli część ekspozycji Państwowego Muzeum i widzieli jedno z krematoriów.

Odwiedzili też pracownie konserwatorskie, w których realizowane są prace finansowane z funduszu wieczystego zarządzanego przez Fundację Auschwitz-Birkenau.

Szefowie rządów Polski i Niemiec wraz z byłymi więźniami i przedstawicielami Fundacji złożyli znicze przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 17:29
 - Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana; taką obietnicę prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Szef rządu podkreślił, że Zagłady nie dokonali "żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie".
rozwiń zwiń