more_horiz
Wiadomości

Sławomir Świerzyński: disco polo to przede wszystkim muzyka do zabawy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 10:31
- Rynek disco polo jest cały czas polski. Są firmy fonograficzne, agencje koncertowe, które bardzo dobrze z tego żyją - powiedział na antenie PR24 Sławomir Świerzyński. Zaznaczył, że fenomen tej muzyki polega na tym, że "jest to przede wszystkim muzyka taneczna".
Audio
  • 10.12.2019 Sławomir Świerzyński o fenomenie disco polo (Polskie Radio 24)

Sławomir Świerzyński jest liderem popularnego zespołu Bayer Full reprezentującego muzykę disco polo. Przez długi czas nurt ten funkcjonował na marginesie polskiej sceny muzycznej, pomimo sporej popularności niektórych wykonawców. Gość PR24 mówił o specyfice tego gatunku.

- Disco polo to przede wszystkim piosenka taneczna, wszystko, co związane z tańcem. Niczego więcej proszę się w tym nie upatrywać - powiedział artysta i dodał, że mimo wielu odcieni tego typu muzyki, w skrócie "jest to przede wszystkim muzyka do zabawy".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
shutterstock_771979033 disco polo 1200\.jpg
Skąd wziął się fenomen disco polo?

Mało polskiej muzyki w radiu

W opinii Sławomira Świerzyńskiego fakt, że disco polo było długo ignorowane, wynika z tego, że jest to muzyka polska. - Chodzi o to, że robią to polskie firmy, które nie są związane z wielkimi koncernami zagranicznymi - ocenił.

>>>[CZWÓRKA] "Polski bajer". Fenomen disco polo - będzie zabawa czy koniec kultury?

Wskazał na to, że w krajowych rozgłośniach radiowych trudno usłyszeć rodzime piosenki.  - One są grane od 12 w nocy do 6 rano, natomiast przez cały dzień, poza niektórymi rozgłośniami, polska muzyka jest puszczana z łaski - mówił lider Bayer Full. Jak powiedział, wynika to z tego, że zagranicznym koncernom zależy na tantiemach wypłacanych za odtwarzanie piosenek.

Disco polo w sylwestrową noc

- Rynek disco polo jest cały czas polski. Są firmy fonograficzne, agencje koncertowe, które bardzo dobrze sobie z tego żyją - powiedział Sławomir Świerzyński.

W opinii muzyka takie programy jak koncert sylwestrowy w TVP, na którym występują również artyści disco polo, są oglądane przez telewidzów, ponieważ "telewizja daje to, co słuchacz chce widzieć i oglądać". - On chce się po prostu pobawić. Noc sylwestrowa jest najwspanialszą nocą w całym roku. Wszyscy się bawią - zaznaczył lider Bayer Full.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/msze

---------------------------------------

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 9.33

Zobacz także

Zobacz także