Prezydent: nasza obecność w Radzie Bezpieczeństwa ONZ umocniła wizerunek Polski
Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid zadeklarowała w Warszawie, że jej kraj skupi się w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na takich kwestiach jak cyberbezpieczeństwo, zmiany klimatyczne oraz ochrona kobiet i dzieci w konfliktach.
2019-12-12, 16:55
- Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, rozmowa dotyczyła aktywności w RB ONZ
- Prezydent przypomniał, że Polska kładła nacisk m.in. na poszanowanie prawa międzynarodowego
- Andrzej Duda ocenił, że obecność w RB ONZ poprawiła wizerunek naszego kraju na arenie międzynarodowej
Od stycznia tego roku Estonia będzie po raz pierwszy w historii niestałym członkiem tego gremium. Polska, której członkostwo dobiega końca, zasiada w Radzie Bezpieczeństwa po raz szósty. Prezydenci wzięli udział w Forum Przywództwa "Polska-Estonia, wspólnota celów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ".
Powiązany Artykuł
Andrzej Duda powiedział, że Polska nie traktowała swojego członkostwa w radzie bezpieczeństwa ONZ jako celu samego w sobie. Przypomniał, że zwracaliśmy uwagę na wiele zagadnień, które do tej pory nie były bezpośrednim tematem prac Rady. Mówił, że kładliśmy nacisk na poszanowanie prawa międzynarodowego.
Prezydent powiedział, że obecność w Radzie przyczyniła się do umocnienia wizerunku Polski jako państwa stabilnego, przewidywalnego i angażującego się na rzecz rozwiązywania globalnych problemów.
Gruzja i Ukraina
Prezydent Kersti Kaljulaid przypomniała, że Polska w czasie dwuletnich prac w Radzie Bezpieczeństwa podniosła kwestie Ukrainy i Gruzji. Powiedziała, że nie udało zaoferować się rozwiązania, ale udało się ludziom w tych dwóch krajach przywrócić nadzieję, dlatego ważne jest, aby utrzymać tę dyskusję na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Andrzej Duda powiedział, że Polska jestem zdeterminowana, aby kontynuować misje rozpoczęto w Radzie Bezpieczeństwa promując fundamentalne dla nas tematy i zagadnienia w trakcie rozpoczynającej się w styczniu trzyletniej kadencji w Radzie Praw Człowieka.
Prezydent Estonii powiedziała, że jej kraj zajmie się także kwestiami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Powiedziała, że przydatne jest przyjmowanie nowych technologii i sprawianie, by ludzie byli bliżej administracji.
- Mam nadzieję, że w ciągu dwóch lat członkostwa uda nam się upowszechnić rozumowanie, że gdziekolwiek zdarza się konflikt, element cyberbezpieczeństwa musi również być brany pod uwagę jako rozwiązanie tego konfliktu - powiedziała Kersti Kaljulaid.
pkur
REKLAMA
REKLAMA