Rusza sesja PE. Na początek ekologia, później praworządność w Polsce
Podczas rozpoczynającej się po południu sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie będą dyskutowali o przyczynach pożarów w Australii i innych katastrof ekologicznych, do których doszło w ostatnim czasie. Odbędzie się również debata na temat ładowarek do telefonów- deputowani chcą, by zostały one ujednolicone. Podczas tej sesji na salę obrad w Strasburgu wróci też temat praworządności w kontekście Polski i Węgier.
2020-01-13, 06:50
Posłuchaj
Parlament Europejski ma w rezolucji wezwać Polskę i Węgry do szanowania prymatu prawa UE oraz zastosowania specjalnych środków, tak by Trybunał Sprawiedliwości UE w praktyce zawiesił działanie nowej Izby Dyscyplinarnej - wynika z projektu, do którego dotarła PAP.
Powiązany Artykuł
Komisja Wenecka w Polsce. Włodzimierz Bernacki: marszałek Senatu przekroczył uprawnienie
Początkowo planowano, że Parlament Europejski zajmie się na styczniowej sesji tylko sytuacją praworządności na Węgrzech. Jednak w związku z przyjęciem pod koniec grudnia przez Sejm ustawy dotyczącej reformy sądów, zdecydowano, że debata i rezolucja obejmie również Polskę.
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Marsz Tysiąca Tóg" Prezydent: najgorsza jest hipokryzja
W środę w Strasburgu eurodeputowani będą debatować o sytuacji praworządności w Polsce, a w czwartek przyjmą rezolucję, która jest niewiążąca prawnie. W prace nad wspólnym tekstem jako jedyna polska eurodeputowana zaangażowana jest Sylwia Spurek (S&D).
REKLAMA
W poniedziałek o ekologii
Część europosłów chce wezwać producentów smartfonów, by projektowali smartfony z takim samym gniazdem ładowarki. Dziś do komórek sprzedawanych w Unii jest ponad 30 rodzajów ładowarek. Według europosłów, to nie tylko uciążliwe dla użytkowników, ale też nieekologiczne. Gdy kupujemy nowy model komórki, często stara ładowarka do niego nie pasuje, więc trafia do kosza. W ten sposób rocznie w Europie powstaje 51 tys. ton elektroodpadów - wynika z danych przedstawianych przez Europarlament.
Powiązany Artykuł
Niemcy przeciwko budowie farm wiatrowych. Rząd oferuje premie
Debata na temat ładowarek nie będzie jedynym "ekologicznym" wątkiem tego posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Ponownie będzie również mowa o projekcie "zielonego ładu", który zakłada między innymi osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Unię do 2050 roku. Głównym tematem spornym pozostaje to, jak ten cel sfinansować.
W tym tygodniu europosłowie będą również debatowali na temat bieżących wydarzeń na świecie, takich jak pożary w Australii, konflikt Iran-USA czy zestrzelenie ukraińskiego samolotu koło Teheranu.
fc
REKLAMA
REKLAMA