"Orędownik sprzeciwu wobec zmian w sądownictwie". Prof. Domański o sędzim Juszczyszynie
- Gdy padają nazwiska panów Grodzkiego lub Juszczyszyna, to można powiedzieć, że reprezentują oni środowisko sędziowskie i są wręcz jego wyrazicielami, a nawet ideologami - ocenił prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
2020-01-21, 13:11
Posłuchaj
Sędzia Paweł Juszczyszyn, wykonując czynności w związku z rozpatrywaną sprawą, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Rady.
Powiązany Artykuł
Reforma sądownictwa. Fogiel: ustawa zostanie przyjęta w pierwotnej wersji
Po odmowie ze strony Kancelarii, w ramach delegacji służbowej, przyjechał do Warszawy, by na miejscu zapoznać się z listami.
Na pierwszej linii
Prof. Henryk Domański wskazał, że wizyta sędziego Juszczyszyna robi wrażenie, iż to on jest na pierwszej linii frontu w sporze o reformę polskiego sądownictwa. Wskazał, że stał się jednym z symboli lub wręcz instytucją, gdyby doszło do porównania go z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, który również jest przedstawicielem obozu sprzeciwiającego się zmianom proponowanym przez rząd.
- Wraz z kilkoma innymi profesorami i sędziami należy do grona orędowników sprzeciwu wobec wprowadzanych zmian, jest reprezentantem środowiska sędziowskiego, wręcz jego wyrazicielem, a także ideologiem - stwierdził prof. Henryk Domański.
REKLAMA
Uchylona delegacja
Powiązany Artykuł
Podwójne standardy "praworządności". Sądownictwo w Polsce i w krajach UE
Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki uchylił zarządzenie wiceprezesa tego sądu ws. delegacji podróży służbowej do Warszawy sędziego Pawła Juszczyszyna. Zdaniem prof. Jacka Zaleśnego, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, wydawanie, a następnie odwoływanie zgód na delegacje nie służy powadze postępowania i w złym świetle stawia środowisko olsztyńskiego sądu.
- Możemy tu mówić o pewnym bałaganie. Poza tym, w odniesieniu do samej delegacji, wszystkie okoliczności istotne dla sprawy trzeba ustalić, by na tej podstawie podjąć słuszny wyrok. Jednak warto również zastanowić się czy podejmowanie konkretnych czynności służy temu, by ustalić faktyczny stan prawny - wskazał.
Do procesu reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości i sytuacji panującej w środowisku sędziowskim odniósł się również dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki, Antoni Trzmiel
Gość: Prof. Henryk Domański, dr Bartłomiej Biskup
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 10.33, 11.09, 13.09
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA