Izba Dyscyplinarna SN zwróciła się do TK ws. wstrzymania posiedzenia trzech izb SN

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego skierowała pytania prawne do Trybunału Konstytucyjnego i jednocześnie zwróciła się o zabezpieczenie polegające na wstrzymaniu spraw dot. statusu sędziów SN, w tym przewidzianego na 23 stycznia posiedzenia trzech izb SN - podał rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej.

2020-01-21, 17:08

Izba Dyscyplinarna SN zwróciła się do TK ws. wstrzymania posiedzenia trzech izb SN
Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie. Foto: shutterstock.com/kolbet

Jak przekazał rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej SN Piotr Falkowski, "SN rozpoznając w postępowaniu kasacyjnym sprawę dyscyplinarną radcy prawnego postanowił zwrócić się do TK z dwoma pytaniami prawnymi".

Powiązany Artykuł

1200_Sąd_Najwyższy_PAP.jpg
Izba Dyscyplinarna SN zapyta KRS o wybór rzecznika dyscyplinarnego sędziów

"Wstrzymanie skuteczności uchwał"

Jak wyjaśnił Piotr Falkowski, dotyczą one rozstrzygnięcia konstytucyjności przepisów Kodeksu postępowania karnego rozumianych w ten sposób, że "badanie, czy w wydaniu orzeczenia brała udział osoba nieuprawniona lub czy sąd był nienależycie obsadzony, obejmuje badanie okoliczności prawidłowości powołania sędziego przez Prezydenta RP".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Rzecznik dyscyplinarny sędziów: wątpliwości RPO sprzeczne z regulacjami

Jak poinformował, ponadto zwrócono się do TK o udzielenie zabezpieczenia "poprzez wstrzymanie lub zawieszenie postępowań w sprawach podlegających rozpoznaniu przed SN i sądami powszechnymi dotyczących skuteczności czynności sędziów SN oraz statusu sędziego SN", w szczególności w sprawie przewidzianego na 23 stycznia posiedzenia trzech Izb SN - Karnej, Cywilnej i Pracy. Wystąpiono także o "wstrzymanie skuteczności uchwał, postanowień i zarządzeń wydanych w tego rodzaju sprawach do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez TK wtorkowych pytań prawnych.

REKLAMA

Pytanie prawne I prezes SN

Sprawa ma związek z decyzją I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, która w zeszłym tygodniu przedstawiła pytanie prawne trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy. Dotyczy ono udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ]: Rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN: te kwestie nie dotyczą prawa europejskiego

Pytanie dotyczy tego, czy udział w składzie sądu powszechnego lub SN osoby powołanej na sędziego przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa w jej aktualnym składzie prowadzi do naruszenia Konstytucji RP, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Traktatu o Unii Europejskiej, wskutek czego osoba taka jest nieuprawniona do orzekania lub skład sądu jest sprzeczny z przepisami. Posiedzenie trzech Izb wyznaczone zostało na 23 stycznia.

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej