"Chcemy, żeby ten spór się zakończył". Marek Suski ws. głosowania nad ustawami sądowymi
Wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski powiedział portalowi PolskieRadio24.pl, że jego klub poprze ustawę dyscyplinującą sędziów. - Chcemy, żeby ten spór się zakończył, żeby sądownictwo służyło społeczeństwu - mówi polityk PiS. Głosowanie nad ustawą w czwartek późnym popołudniem w Sejmie.
2020-01-23, 12:56
W ocenie wiceszefa klubu parlamentarnego PiS przyjęcie ustawy pozwoli zakończyć trwający konflikt prawny. - Słyszeliśmy dzisiaj, że Sąd Najwyższy powiedział, że nie ma sporu, ale wszyscy widzą, że jednak jest. Chcemy, żeby ten spór się zakończył, żeby sądownictwo służyło społeczeństwu i żeby te wszystkie przywileje nadzwyczajnej kasty, nie blokowały sprawiedliwości w naszym systemie prawnym - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl wiceszef klubu PiS.
Powiązany Artykuł
Bogusław Sonik: w temacie sądownictwa potrzebny jest kompromis
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier dla CNBC: reforma sądownictwa potrzebna i ma poparcie społeczne
Marek Suski uważa, że ustawa dyscyplinująca sędziów skieruje reformę wymiaru sprawiedliwości na właściwe tory. - Widzimy, że zmiany w sądownictwie utknęły, ponieważ jest część sędziów, która je blokuje. Ta ustawa skutecznie zmieni tę sytuację - dodaje Suski.
Kiedy głosowanie?
Ustawa dyscyplinująca sędziów wróciła do Sejmu po tym, jak w ubiegłym tygodniu Senat podjął uchwałę o odrzuceniu jej w całości. Głosowanie w tej sprawie zostanie przeprowadzone w bloku głosowań, który rozpocznie się o godzinie 18. Odrzucenie uchwały Senatu następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W praktyce oznacza to, że w obecności wszystkich posłów decyzję tę musi poprzeć co najmniej 231 posłów.
REKLAMA
PiS dysponuje taką większością, więc w głosowaniu nie należy się spodziewać sensacji. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to trafi ona do prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.
Co zakłada ustawa?
Ustawa dyscyplinująca sędziów m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub utrudnić funkcjonowanie sądownictwa oraz działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego. Ponadto wprowadza zmiany w procedurze wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN, a w przypadku problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatnim stopniu planowanej procedury będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Magdalena Sroka: sędziowie nie mogą zajmować się zmianami ustrojowymi
MF, PolskieRadio24.pl
REKLAMA
REKLAMA