Grodzki: podważanie uchwały SN może prowadzić do anarchii prawnej

2020-01-24, 15:00

Grodzki: podważanie uchwały SN może prowadzić do anarchii prawnej
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

- Respektowanie uchwały niezawisłego Sądu Najwyższego jest powinnością władzy. Podważanie i lekceważenie decyzji najważniejszego sądu w Rzeczypospolitej narusza zasadę trójpodziału władzy i może prowadzić do anarchii prawnej - ocenił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Tomasz Grodzki odniósł się w ten sposób na Twitterze do sytuacji po wydaniu w czwartek uchwały przez trzy izby Sądu Najwyższego.

Wynika z niej, że nienależyta obsada sądu jest wtedy, gdy w jego składzie znajduje się osoba wyłoniona przez KRS w obecnym. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN. Uchwała ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_PAP.jpg
Premier: część sędziów SN przypisuje sobie prawo do stanowienia prawa

W posiedzeniu nie uczestniczyli sędziowie z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN oraz siedmioro sędziów z Izby Cywilnej SN. Uchwała została podjęta przy udziale 59 sędziów; do uchwały zgłoszone zostało sześć zdań odrębnych.

"Uchwała wydana z rażącym naruszeniem prawa"

Uchwała ta nie wywołuje skutków prawnych, została wydana z rażącym naruszeniem prawa – twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Według ministerstwa narusza ona m.in. art. 179 Konstytucji RP, który stanowi, że sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony.

W piątek premier Mateusz Morawiecki zdecydował o skierowaniu do TK wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów prawa, które zostały zastosowane do wydania czwartkowej uchwały trzech izb Sądu Najwyższego.

mg

Polecane

Wróć do strony głównej