Müller: brak spotkania Jourovej z członkami KRS pokazuje nieszczere intencje
- Wcześniej delegacja Komisji Weneckiej przyjechała z konkretnymi poglądami, nie chcąc ich zweryfikować. Teraz brak spotkania wiceszefowej Komisji Europejskiej z przedstawicielami KRS pokazuje intencje, które nie są szczere - ocenił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
2020-01-28, 19:58
Rzecznik rządu został w Polsat News poproszony o skomentowanie faktu, że wiceszefowa KE podczas wtorkowej wizyty w Warszawie nie spotkała się m.in. z członkami Krajowej Rady Sądownictwa. Müller stwierdził, że "jeżeli przyjeżdża unijna komisarz i spotyka się z różnymi przedstawicielami poszczególnych stron sporu (...) to oczywiście powinna spotkać się też z członkami KRS".
>>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Zaproponowałem kompromis ws. wyłaniania sędziów". Ziobro po spotkaniu z Jourovą
- To pokazuje także intencje, które nie są szczere, tzn. pani komisarz tu przyjechała - podobnie jak Komisja Wenecka jakiś czas temu - z konkretnymi poglądami, wcale ich nie weryfikując, nie chcąc ich zweryfikować - ocenił Müller. Stwierdził, że wiceszefowa KE nie dokonała nawet porównania polskich zasad i sposobu wyboru sędziów w swym ojczystym kraju - Czechach.
Powiązany Artykuł
Wiceszef MSZ: zachęcam KE do analizy, jak prawo stosowane jest w praktyce
"KE próbuje stworzyć narzędzie o charakterze politycznym"
Rzecznik rządu został też zapytany o zapowiedziany mechanizm przeglądu przestrzegania praworządności w krajach członkowskich UE - o czym mówił m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z wiceszefową KE.
REKLAMA
Müller odpowiedział, że "Komisja Europejska od dłuższego czasu próbuje stworzyć narzędzie, które będzie miało charakter polityczny", który - jak stwierdził - "może służyć jako młotek na wybrane kraje Unii Europejskiej. - My się na to nie godzimy, ale też w Unii Europejskiej jest tylko kilka krajów, które o tym głośno mówią, cała reszta po prostu temu się przygląda - powiedział rzecznik rządu.
- Ten spór, który dzieje się w Polsce dotyczący sądów (...) nie ekscytuje większości krajów UE, ponieważ nie dotyczy ich w żaden sposób i nie jest to dla nich żaden priorytet. Teraz rozmawia się w UE o budżecie oraz o polityce klimatycznej - dodał Müller.
bartos
REKLAMA