"Absurdalne stwierdzenie". Rzecznik rządu o łączeniu kwestii wymiaru sprawiedliwości z polexitem

- Łączenie kwestii związanych z wymiarem sprawiedliwości, które są wewnętrzną regulacją krajową, z polexitem, jest absurdalne. W UE nikt się nie ekscytuje kwestią wymiaru sprawiedliwości w Polsce - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller.

2020-02-05, 10:34

"Absurdalne stwierdzenie". Rzecznik rządu o łączeniu kwestii wymiaru sprawiedliwości z polexitem
Piotr Müller. Foto: Rafal Oleksiewicz/REPORTER

Rzecznik rządu był pytany w TVP1 o słowa kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o tym, że podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustaw sądowych to "kolejny krok w kierunku polexitu".

Powiązany Artykuł

prezydent andrzej duda 1200 free
Prezydent podpisał nowelizację ustaw sądowych

- Łączenie kwestii związanych z wymiarem sprawiedliwości - które są wewnętrzną regulacją krajową, ten obszar nie jest obejmowany prze traktaty unijne - z polexitem, jest absurdalne. Takie tezy to chyba marzenia Platformy Obywatelskiej - powiedział Müller.

- Oczywiście, że w ramach UE są pewne procedury, które mogą być inicjowane przez aparat administracyjny w Brukseli, ale naprawdę - jeżdżę z premierem Morawieckim na wiele spotkań w UE - nikt się nie ekscytuje kwestią wymiaru sprawiedliwości w Polsce - dodał.

"Bez żadnych konkretnych tez"

Pytany, czy temat wymiaru sprawiedliwości pojawiła się podczas spotkania premiera Mateusza Morawickiego w prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, powiedział, że "w dwustronnych rozmowach jakoś był, częściowo się pojawił, ale też bez żadnych konkretnych tez".

REKLAMA

- W Berlinie, gdzie byliśmy kilka dni temu na spotkaniu roboczym z kanclerz Angelą Merkel też ten temat się nie pojawił. Budżet wieloletni, kwestie klimatyczne, polityka rolna, podatek cyfrowy to są tematy, które w tej chwili interesują stolice państw - tłumaczył rzecznik rządu.

"Wewnętrzna sprawa kraju"

Müller został też zapytany o słowa rzecznika KE Christiana Wiganda sprzed dwóch tygodni, o tym "Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona sytuacją dotyczącą praworządności w Polsce", szczególnie ostatecznym przyjęciem nowelizacji ustaw sądowych. Rzecznik Komisji zapowiedział wtedy, że KE będzie analizować ostateczny tekst nowelizacji pod kątem zgodności z prawem UE. Podkreślił, że KE "bez wahania podejmie odpowiednie środki w razie potrzeby".

- Kwestia organizacji wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą kraju i dotyczy to wszystkich krajów UE. Poczekajmy, zobaczymy jakie będą rozstrzygnięcia. Nie zmienia to jednak faktu, że jesteśmy przed rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego w zakresie pewnego obszaru funkcjonowania sądów i to będzie ostateczne rozstrzygnięcie, które zdecyduje, jak wygląda kwestia sporna, która pojawiła się w ostatnich tygodniach. Myślę, że to temat zamknie - uważa rzecznik rządu.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Anna Sarzyńska: PiS będzie konsekwentnie wprowadzać reformę sądownictwa

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej