X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"W Senacie toczy się agresywna walka polityczna". Karczewski o nieobecności prezes TK

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 15:23
- To jest kwestia niepotrzebnej wojny, która toczy się w Senacie. Mnie jako marszałkowi ubiegłej kadencji jest z tego powodu po prostu bardzo przykro - powiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS), odnosząc się do nieobecności prezes TK na posiedzeniu komisji ustawodawczej.
Stanisław Karczewski
Stanisław KarczewskiFoto: PAP/Paweł Supernak

Na czwartek rano zaplanowane było posiedzenie senackiej komisji ustawodawczej, która miała rozpatrzyć informację o "istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku". Posiedzenie na krótko przed jego rozpoczęciem zostało jednak odwołane.

W środę po południu prezes TK Julia Przyłębska przesłała do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego pismo, w którym poinformowała, że choć przedłożyła informację o działalności TK w 2018 r., to nie weźmie udziału w posiedzeniach Senatu, kierując się koniecznością ochrony TK przed - jak napisała - "publicznym podważaniem jego konstytucyjnej pozycji".

"Nie miałem takiego kłopotu"

Karczewski był pytany na czwartkowym briefingu przez dziennikarzy o to, co by zrobił, gdyby w czasie gdy był marszałkiem prezes TK odmówiła udziału w posiedzeniu senackiej komisji.

1200_Przyłębska_Grodzki_PAP.jpg
"Nie wezmę udziału w posiedzeniach Izby". Przyłębska odpowiada Grodzkiemu

- Ale ja nie miałem tego kłopotu, takiej sytuacji, zawsze pan czy to pani prezes (TK) przychodzili. Przez cztery lata byłem marszałkiem i takiego kłopotu nie było - odpowiedział wicemarszałek Senatu.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Stanisław Karczewski: pracownicy Kancelarii Senatu atakują PiS

Karczewski, dopytywany, co sądzi o obecnym zachowaniu prezes TK ocenił, że w Senacie "toczy się agresywna walka polityczna". - I to jest kwestia tej wojny, która toczy się w Senacie, która jest niepotrzebna; mnie jako marszałkowi ubiegłej kadencji jest z tego powodu po prostu bardzo przykro - dodał.

"Deprecjonowanie Senatu"

Przewodniczący komisji ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski (niezrz.) ocenił w czwartek, że nieobecność prezes TK na posiedzeniu "można odebrać jako brak pewnych standardów i deprecjonowanie Senatu". Dodał, że prezydium komisji będzie rozważać, "jak do tego podejść".

Inny członek komisji Jan Maria Jackowski (PiS) mówił, że jego zdaniem "obecność prezes TK w przyszłości będzie jak najbardziej możliwa". - Wydaje mi się, że parlament powinien posiadać informacje z pierwszej ręki dotyczące TK. Można było to zrobić w innej formie. Osoba upełnomocniona przez prezes TK mogła zaprezentować ten materiał senatorom - powiedział.

twitter stanisław karczewski free 1200.jpg
Karczewski: nie możemy pozwolić, by polityka partyjna dewastowała politykę polonijną

Informacja za rok 2018

Jak podawało w środę biuro prasowe TK, prezes Trybunału 18 grudnia zeszłego roku przedłożyła marszałkowi Senatu informację za rok 2018, zatwierdzoną przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK 26 listopada 2019 ub.r.

"Z przykrością stwierdzam, że doświadczenia ostatnich lat pokazały, iż publiczną rzeczową, merytoryczną dyskusję nad orzecznictwem Trybunału, również z udziałem przedstawicieli władzy ustawodawczej, zastępują często niemające precedensu ataki na TK oraz sędziów Trybunału. Dopuszcza się do deprecjonowania pozycji ustrojowej TK, kwestionuje status prawny sędziów Trybunału" - napisała w piśmie do marszałka Senatu prezes Przyłębska.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] S. Karczewski: upartyjnienie Kancelarii Senatu jest bezprecedensowe

W jej ocenie "styl debaty narusza niejednokrotnie nie tylko rudymenty prawa, ale także kanon kultury rozmowy".

Konieczność ochrony Trybunału

Jak przypomniała prezes TK, zgodnie z art. 173 Konstytucji TK jest władzą odrębną i niezależną od innych władz, w tym także od Senatu RP.

"Kierując się koniecznością ochrony Trybunału przed naruszającym podstawy państwa prawa publicznym podważaniem jego konstytucyjnej pozycji, nie wezmę udziału w posiedzeniach Senatu" - dodała prezes Przyłębska w tym piśmie. "Niniejsze pismo niech będzie także przyczynkiem do refleksji nad stylem i jakością debaty publicznej, jaka toczy się obecnie nad wieloma zagadnieniami polskiego systemu prawnego" - podkreśliła.

Zgodnie z ustawą o organizacji i trybie postępowania przed TK "prezes Trybunału przedkłada corocznie Sejmowi oraz Senatowi informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału". W kolejnym przepisie dodano, że nad tą informacją w Sejmie i Senacie nie przeprowadza się głosowania. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karczewski: każdy wyjazd zagraniczny jest polityką zagraniczną. To musi być skoordynowane

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 08:27
- Każdy wyjazd zagraniczny jest związany z prowadzeniem polityki zagranicznej. Ja odbyłem wiele wizyt zagranicznych. One były zawsze starannie przygotowywane razem z MSZ. Te wizyty muszą być skoordynowane - mówił w Polskim Radiu 24 były marszałek, a obecnie wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń