X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jak uniknąć koronawirusa? Sprawdź 10 zasad WHO

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 00:30
Wobec ekspansji koronawirusa na całym świecie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w Genewie "Dziesięć rad jak uniknąć zarażenia koronawirusem".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock: DimaBerlin

Epidemia koronawirusa rozlewa się na kolejne kraje. Globalnie liczba zarażonych wzrosła do ponad 83 tysięcy, zmarło łącznie 2 867 osób. Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała dziesięć zasad jak uniknąć zakażenia koronawirusem. Przeczytaj i przekaż bliskim oraz znajomym.

korona_badania1200.jpg
Przełom w badaniach nad koronawirusem. W zespole badawczym polski naukowiec

Dziesięć zasad WHO w sprawie walki z koronawirusem:

1. Myć często ręce z użyciem środka antyseptycznego, a jeśli nie mamy go pod ręką - wodą i mydłem. Wirus może być przenoszony przy dotykaniu zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi, a ostrożne zachowanie zmniejsza ryzyko zakażenia.

2. Regularnie czyścić takie powierzchnie, jak blaty biurek w miejscach pracy bądź stołów w kuchni.

3. Upewniać się, czy informacje o Covid-19 pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy sama WHO. Należy np. pamiętać, że infekcja zaczyna się zazwyczaj od gorączki i suchego kaszlu, nie zaś od dolegliwości w rodzaju kataru.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> List ministra zdrowia ws. koronawirusa. Akcja informacyjna w kościołach

4. Unikać podróży, gdy mamy gorączkę lub kaszel. Jeśli choroba dosięgnie nas w czasie podróży samolotem, należy niezwłocznie poinformować załogę, a po powrocie do domu skontaktować się z zawodowym personelem medycznym i opowiedzieć skąd właśnie powróciliśmy.

5. Należy kichać i kaszleć zasłaniając się rękawem (nie dłonią) lub używać jednorazowej chusteczki, którą trzeba niezwłocznie wyrzucić do śmieci i umyć ręce.


Koronawirus katowice PAP-1200.jpg
W Polsce nie ma koronawirusa. Spotkanie premiera z wojewodami

6. Jeśli masz więcej niż 60 lat i problemy ze zdrowiem w rodzaju niewydolności sercowo-naczyniowej lub oddechowej bądź cukrzycy ryzyko ciężkiej choroby w razie zakażenia zwiększa się. Dlatego należy podejmować dodatkowe środki ostrożności, unikać zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo o kontakt z potencjalnymi źródłami zakażenia.

7. Jeśli poczujemy się źle, należy pozostać w domu i wezwać lekarza lub zawodowego pielęgniarza, który powinien zapytać nas o symptomy złego samopoczucia, dokąd podróżowaliśmy i z kim kontaktowaliśmy się.

8. Jeśli zachorujemy, należy pozostać w domu, odizolować się od pozostałych członków rodziny - również podczas posiłków - i korzystać z osobnych nakryć, talerzy, półmisków.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Będzie nadzwyczajne unijne spotkanie ws. koronawirusa. Polska inicjatorem

9. W razie uczucia duszności wezwać lekarza.

10. To naturalne, iż żyjąc w otoczeniu atakowanym przez chorobę, odczuwamy niepokój. Należy poszukiwać sposobu, jak sobie w tej sytuacji poradzić, szukać pomocy i sposobu zagwarantowania sobie bezpieczeństwa w miejscu pracy, szkole czy miejscu kultu religijnego. 

Profilaktyka koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz) Profilaktyka koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz)

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef WHO apeluje o pomoc finansową na walkę z koronawirusem. "Nie zaprzepaśćmy tej szansy"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 01:10
- Każdy scenariusz jest możliwy - oświadczył w poniedziałek w Genewie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że najnowsze dane pozwalają lepiej zrozumieć, jak się rozwija epidemia koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Znika szansa na zatrzymanie rozszerzania się koronawirusa". WHO ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 22:00
- Kończy się szansa na to, żeby powstrzymać rozszerzanie się epidemii nowego koronawirusa - ostrzegł dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że władze państw muszą działać szybko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WHO: nowych zakażeń koronawirusem jest już więcej poza Chinami niż w samych Chinach

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 18:45
Na całym świecie wykryto jak dotąd niemal 81 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem - takie dane podaje Światowa Organizacja Zdrowia. Według jej przedstawicieli, po raz pierwszy od pojawienia się wirusa, liczba nowych zakażeń poza Chinami jest większa niż w Państwie Środka.
rozwiń zwiń