Senat za nowelizacją specustawy ws. zwalczania skutków koronawirusa
Senat przyjął nowelizację specustawy w sprawie zwalczania skutków koronawirusa. Autorami rozwiązań jest grupa senatorów reprezentująca senacką większość. Przyjęcie zmian rekomendowały komisje: zdrowia i ustawodawcza.
2020-03-13, 18:00
Posłuchaj
Za przyjęciem noweli głosowało 47 senatorów, a przeciwko 34. Od głosu wstrzymał się Jan Maria Jackowski z PiS.
Nowela zakłada między innymi, że opiekuńczy zasiłek na czas kwarantanny przysługiwać będzie rodzicowi na cały okres zamknięcia danej placówki szkolno-wychowawczej. Zasiłek miałby też przysługiwać za opiekę nad dziećmi do 15. roku życia, a nie jak przed nowelizacją - do 8. roku życia.
Powiązany Artykuł
![Wojciech Skurkiewicz 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/88bec326-1386-4270-9c9b-82a05d7ac399.jpg)
"Niepotrzebne i PR-owskie". Wojciech Skurkiewicz o działaniach Senatu ws. koronawirusa
REKLAMA
Przepisy zawierają także rozwiązania, które miałyby wesprzeć sytuację finansową przedsiębiorców.
Zasady amortyzacji strat
- Chodzi między innymi o amortyzację strat ponoszonych przez przedsiębiorców - mówił senator sprawozdawca Marek Borowski z Koalicji Obywatelskiej. - Proponujemy, by była wypłacana rekompensata dla przedsiębiorstw, za szkody, np. za kwarantannę dużej liczby pracowników - argumentował Borowski.
Przeciwko rozwiązaniom - między innymi z uwagi na brak przedstawienia skutków finansowych zmian - głosowała większość senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Senator Marek Pęk przypominał, że w Sejmie może znaleźć się też nowelizacja rządowa. - Senat nie jest miejscem do pracy w trybie pilnym, nie jest miejscem do prześcigania się w pomysłach legislacyjnych z rządem i Sejmem. Myśmy powinni się kierować rozwagą, dystansować się od "bieżączki" politycznej i zaufać rządowi - mówił Marek Pęk z mównicy.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Komentarz Dnia": specustawa ws. koronawirusa, kryzys migracyjny
Propozycja senatorów trafi teraz do Sejmu.
Odrzucone propozycje Sejmu
W piątkowych głosowaniach Senat odrzucił też rządowe ustawy z Sejmu: ustawę dotyczącą promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów. Chodzi o opłatę od napojów słodzonych i tak zwanych małpek. Wyższa izba parlamentu wyraziła sprzeciw także wobec innej propozycji rządu - przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne albo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Posłowie będą także opiniować ponownie prawo geodezyjne, do którego wniesiono poprawki.
REKLAMA
Mogą oni oddalić sprzeciw Senatu bezwzględną większością głosów.
jp
REKLAMA