Pandemia koronawirusa. E-lekcje, zdalne nauczanie - materiały do nauki, wyjątkowe i nieoczywiste
W obliczu pandemii koronawirusa polska szkoła stanęła przed wielkim wyzwaniem. Nauczyciele i uczniowie mierzą się z zadaniem realizowania podstawy programowej online i zapewnienia uczniom atrakcyjnych materiałów wspomagających naukę.
2020-03-25, 15:34
Redakcja sportowa portalu PolskieRadio24.pl zachęca nauczycieli i uczniów do korzystania z bogatych zasobów Polskiego Radia. W naszych archiwach posiadamy zbiór nagrań, opracowań i serwisów, które mogą być pomocne w nauce i sprawić, że lekcje w tym trudnym momencie będą bardziej atrakcyjne.
Nasze serwisy specjalne mogą zainteresować uczniów i nauczycieli historii czy wychowania fizycznego.
Powiązany Artykuł
PIERWSZE ZIMOWE WEJŚCIE NA EVEREST w 1980
W serwisie prezentowany jest największy zbiór nagrań z wyprawy, w 8 multimedialnych rozdziałach prześledzić można to, co działo się przed, w jej trakcie i po zejściu Polaków z najwyższego szczytu na Ziemi. "Lodowi wojownicy" – bo tak światowa prasa o nich pisała – opowiadają o historycznym wejściu na "dach świata". – Everest to nie była przyjemność, to była misja, jak wojna – mówi Krzysztof Wielicki, który wraz z Leszkiem Cichym stanął na szczycie. – Nie było goretexu ani innych nowości, które dziś ułatwiają życie, ale atmosfera solidarności w ekipie była jedyna w swoim rodzaju, nigdy później się nie powtórzyła w czasie innych wypraw – dodaje.
REKLAMA
W witrynie www.everest.polskieradio24.pl można także odsłuchać archiwalne audycje Polskiego Radia. Zamieszczamy m.in. rozmowy z Wandą Rutkiewicz i Andrzejem Paczkowskim, którzy ze studia komentowali wydarzenia na Evereście, podczas gdy Wielicki i Cichy po zdobyciu szczytu nie zdążyli jeszcze wrócić do bazy.
Oprócz nagrań i materiałów wideo w serwisie znaleźć można także wiele wyjątkowych zdjęć z wyprawy na Everest.
Więcej na: everest.polskieradio24.pl.
Kolejnym ciekawym serwisem jest ten poświęcony Jerzemu Kukuczce, legendzie polskiego himalaizmu. Był drugim, po Włochu Reinholdzie Messnerze, człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie położone w Himalajach i Karakorum 14 szczytów o wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów. Naprzeciw wielkiej sławy himalaizmu, wyposażonej w ogromne pieniądze, stanął skromny, wiecznie uśmiechający się Polak, którego jedynymi atutami była niesłychana wola walki i nieprawdopodobne umiejętności.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
JERZY KUKUCZKA - SERWIS SPECJALNY
Kukuczka urodził się w 1948 roku w Katowicach. Zginął tragicznie w 1989 roku podczas próby zdobycia, nieosiągalnej wówczas dla żadnego wspinacza legendarnej południowej ściany Lhotse. Przez wielu teoretyków, uważany jest za najwybitniejszego himalaistę w historii.
Spośród czternastu szczytów ośmiotysięcznych, stanowiących Koronę Himalajów, na dziesięć wszedł nowymi drogami, cztery szczyty zdobył jako pierwszy zimą, trzynaście bez tlenu, siedem w stylu alpejskim, a jeden samotnie. Wszystkie szczyty zdobył w czasie o połowę krótszym (niespełna 8 lat) niż jego poprzednik - Reinhold Messner (16 lat i cztery miesiące).
W październiku 2019 roku minęło >>> 30 lat od śmierci Jerzego Kukuczki - w serwisie poświęconym wspinaczowi znaleźć można wyjątkowe nagrania, materiały wideo, czy zdjęcia.
Powiązany Artykuł
100 LAT POLSKIEGO KOMITETU OLIMPIJSKIEGO - SERWIS SPECJALNY
Nasz kolejna propozycją są materiały dotyczące historii polskich olimpijczyków. Igrzyska Tokio2020, które miały się odbyć na przełomie lipca i sierpnia tego roku zostały przełożone na 2021 rok. Polski Komitet Olimpijski zabiegał o to, aby MKOl podjął taką decyzję, obecny prezes PKOl Andrzej Kraśnicki wyjaśniał, że w takich warunkach sportowcy nie mogą się przygotowywać do igrzysk, w wielu przypadkach najważniejszej imprezy w życiu.
REKLAMA
PKOl od stu lat dba o interesy polskich sportowców, organizuje ich przygotowanie do występu na igrzyskach. Jaka jest historia polskiego olimpizmu? Kto był pierwszym medalistą igrzysk? Pierwsze relacje z występów Polaków na igrzyskach.
To wszystko w serwisie >>> Sto lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Nowe potrzeby uczniów i nauczycieli próbują zaspokoić także różne instytucje udostępniając swoje zasoby w sieci.
Muzeum online
Ciekawą akcję #MuzeumOnline, promuje Muzeum Sportu w Warszawie. W ramach akcji możliwe jest wirtualne zwiedzanie - ekspozycji, wystaw, zapoznanie się z lekcjami edukacyjnymi, najciekawszymi zbiorami, czy zagadkami i quizami dotyczącymi świata sportu.
REKLAMA
(ah)
REKLAMA