Co robić, by uniknąć koronawirusa? GIS pokazał, jak każdy z nas może ograniczyć rozwój pandemii
Jak ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem? Co robić, by nie narażać siebie i innych? Główny Inspektorat Sanitarny przedstawił zalecenia dla wszystkich.
2020-03-27, 20:26
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się on najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. pacjentów. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. z nich. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Powiązany Artykuł
Rekordowa liczba ofiar śmiertelnych we Włoszech, WHO ogłasza testy leków. Koronawirus na świecie
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Powrót do normalności po koronawirusie? Belgijski wirusolog nie ma złudzeń
REKLAMA
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci COVID-19 i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Koronawirus przenosi się drogą kropelkową i aktualnie nie ma na niego szczepionki. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Prezentujemy je poniżej.
1. Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na ręce. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
REKLAMA
2. Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni
W ciągu dnia dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Powstrzymaj się od uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie.
3. Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych
Na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. W miarę możliwości unikaj płatności gotówką. Korzystaj z kart płatniczych i bankowości elektronicznej.
REKLAMA
4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.
5. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody z detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają ludzie, powinny być starannie dezynfekowane.
6. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie przecieraj lub dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
REKLAMA
7. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metra odległości z osobą, z która rozmawiamy twarzą w twarz, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
8. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekuj je środkami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
REKLAMA
9. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie wypijaj ok. 2 litrów płynów (najlepiej wody). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
10. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.
jp
REKLAMA
REKLAMA