"Zostań w domu". Weekendowe propozycje Polskiego Radia
W ramach akcji #zostańwdomu Polskie Radio zaprasza na na weekend wypełniony kulturą, rozrywką i dobrą muzyką. Wśród propozycji także najnowsze raporty zdrowotne i tematy związane z bieżącą sytuacją dotyczącą koronawirusa. Za pośrednictwem Polskiego Radia można również uczestniczyć w rekolekcjach i nabożeństwach.
2020-03-28, 10:24
Polskie Radio przygotowało weekendową ramówkę dla słuchacza w każdym wieku. Proponuje słuchowiska teatralne, audycje filmowe, historyczne i rozrywkowe, a także spotkania z artystami i pisarzami oraz koncerty.
Powiązany Artykuł
![msza święta ludzie kościół wierni free shutter 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/b258d68f-1a61-4fe7-906c-2d49d2e9f80f.jpg)
Droga Krzyżowa, msze święte i rekolekcje wielkopostne na antenach Polskiego Radia
W Programie 1 Polskiego Radia, w sobotnich "Czterech Porach Roku" (9.00-12.00) Sława Bieńczycka opowie o akcji #zostańwdomu sztuka przyjdzie do Ciebie. Instytucje kultury - prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek, przygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Zachęcają do korzystania z tych możliwości - zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę. Gościem audycji będzie też ksiądz Andrzej Majewski - będzie mowa o radiowych rekolekcjach i transmisjach mszy.
Nowy projekt Biura Programu "Niepodległa"
W audycji poruszymy temat nowego projektu Biura Programu "Niepodległa" zapraszającego Polaków do dzielenia się pozytywnymi doświadczeniami z czasów epidemii koronawirusa, które pokazują, że działając razem możemy przezwyciężyć wszystkie przeciwności. Każdy, kto spotkał się z życzliwością, z inicjatywami zachęcającymi innych do okazania dobroci serca lub sam organizuje podobne przedsięwzięcia, może zgłosić takie działanie na stronie niepodlegla.gov.pl w zakładce wydarzenia. Kronika stanie się nie tylko internetowym pamiętnikiem szlachetnych inicjatyw, ale też użytecznym narzędziem. Osobom i instytucjom potrzebującym pomocy w czasie narodowej kwarantanny pozwoli na proste wyszukanie wsparcia w ich miastach i gminach.
REKLAMA
Pomiędzy 18.00 a 19.00 w audycji "Z muzyką po Kresach" Marina Krill zaprosi słuchaczy na radiową wyprawę do Lwowa gdzie 110 lat temu otwarto teatr "Casino de Paris". Z okazji jubileuszu aktorzy obecnie działającego w tym budynku Teatru im. Lesia Kurbasa zaprezentowali lwowskiej publiczności program specjalny, podczas którego przedstawili historię tego wyjątkowego miejsca. Dowiemy się również jak wygląda życie religijne Polaków w obwodzie chmielnickim na Ukrainie.
Teatr Polskiego Radia
O 21.00 Jedynka zaprasza na spotkanie z Teatrem Polskiego Radia. Będzie można usłyszeć słuchowisko "Nareszcie możemy być źli" Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Adama Wojtyszki. Tematem sztuki są emocje towarzyszące dwóm parom, które wybrały się na tropikalną wycieczkę nad jedno z mórz południowych, by ocalić swoje związki i odreagować towarzyszące im na co dzień traumy - osobiste i te większe, narodowe. Demony jednak dopadają we śnie męskich bohaterów tej sztuki. To sny o przegranych powstaniach, wojnie i katastrofie smoleńskiej, wpływ kompleksów. W sztuce cały czas panuje atmosfera niepokojącego napięcia - idylliczny spokój kurortu nieustannie zakłócany jest przez poczucie zagrożenia towarzyszące turystom. Perspektywa historyczna - przegrane wojny i powstania, katastrofa smoleńska - nakłada się na perspektywę osobistą - kompleksy, świadomość przegranej, "monotonne lata impotencji" oraz kryzysy w związkach. To zarazem bolesny portret rozpadu mężczyzny i sztuka o pamięci zbiorowej i kompleksach narodowych.
Dla seniorów
Z kolei w niedzielę, w audycji "Czas Pogody" (10.00 - 12.00) Zbigniew Krajewski przypomni słuchaczom o akcji skierowanej szczególnie do seniorów - "Nie wychodź z domu". Namawiamy do ostrożności w tym trudnym czasie, który jest jeszcze trudniejszy dla osób starszych i ograniczonych ruchowo. Jak w tej sytuacji można pomóc, opowie wolontariusz akcji Sąsiedzi Sąsiadom. W audycji znajdzie się również najnowszy raport zdrowotny, a dla rozweselenia - kabaretowe perełki z archiwum Teresy Drozdy i aria wybrana przez Kazimierza Kowalskiego.
Natomiast o 14.10 na antenie Jedynki pojawi się Iga Niewiadomska prezentując słuchaczom wybrane przez nich piosenki. Będzie można przekazywać życzenia od słuchaczy dla słuchaczy - telefoniczne, SMS-owe i przez FB.
REKLAMA
![baner](http://static.prsa.pl/images/af8c6db6-3e87-4146-b477-809fa2de1703.jpg)
#Zostanwdomuzkulturą
O 17.10 "Spacer z kulturą" Doroty Truszczak, którego wiodącym tematem będzie akcja #zostanwdomuzkulturą. Dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski oraz Joanna Bancerowska opowiedzą o propozycjach na stronie internetowej NCK , m.in.: Katyń i Smoleńsk - wystawa wirtualna w sieci; webinaria NCK, promowanie czytelnictwa - z Biblioteki Katyńskiej NCK seria katyńska w związku ze zbliżającą się 80. rocznicą zbrodni katyńskiej, debata on-line dotycząca 11 listopada, konkurs z nagrodami na przekład staropolskiego wiersza na współczesną polszczyznę oraz ETNOPolska - projekt wsparcia dla organizatorów i twórców kultury w małych ojczyznach.
Pomiędzy 18:00 a 19:00 Jedynka rozpoczyna cykl słuchowisk Teatru Polskiego Radia "Dzieci bliżej historii". Słuchowiska opowiadają o najważniejszych wydarzeniach w naszej historii, o wybitnych Polakach - pisarzach, dowódcach, naukowcach. Cykl jest realizowany przez Teatr Polskiego Radia we współpracy z Polską Fundacją Narodową. Pierwszym z kolei będzie słuchowisko Wacława Holewińskiego pt.: "Nie tknął mnie nikt" w reżyserii Janusza Kukuły. Słuchowisko poświęcone jest historii Powstania Styczniowego.
Wyjątkowe filmowe spotkanie
W ramach cyklu "Twarzą w twarz" (23.00-24.00) Joanna Sławińska zaprasza na wyjątkowe filmowe spotkanie. Jego bohaterem będzie Piotr Sobociński jr - młody i nagradzany operator filmowy pochodzący utalentowanej rodziny filmowców. Bohater audycji był nagrodzony za zdjęcia do filmu "Boże ciało" Jana Komasy, otrzymał PNF Orły 2020 oraz nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Jest to druga Nagroda PSC dla tego operatora, po "Cichej nocy" w 2018 roku.
REKLAMA
Weekend z Dwójką
W Programie 2 Polskiego Radia w sobotę o 10.30 - Muzyka na życzenie - głosem Mileny Gąsienicy o tym, co Słuchaczom Dwójki "w duszy gra". Autorka podczas programu odbiera maile i na bieżąco spełnia muzyczne prośby. A o 12.30 Czytelnia: Andrew Sean Greer "Marny", Kevin Barry "Nocny prom do Tangeru". Gośćmi Małgorzaty Szymankiewicz będą Iwona Rusek i Piotr Kofta.
"Duża czarna" o godz. 13.00 - audycja Przemysława Psikuty - w rocznicę śmierci Stanisława Dybowskiego. Będzie to powtórka audycji Duża Czarna #442, która odbyła się 8 grudnia 2018 roku. Gościem tego wydania był Stanisław Dybowski, a tematem i pretekstem do spotkania, jego ostatnie dzieło - książka "Franciszek Liszt. Przyjaciel Polski i Polaków". Była to ostatnia wizyta Stanisława Dybowskiego na antenie Polskiego Radia. Autor zmarł 25 marca 2019 roku. Był muzykologiem, wykładowcą, krytykiem, publicystą, producentem. Był wreszcie człowiekiem radia, kochał radio. W Dużej Czarnej był z nami od samego początku, wspierając pomysł prezentowania muzyki z oryginalnych analogowych tłoczeń, na żywo, spontanicznie, z pełnym ryzykiem, że w każdej chwili coś się może w naszym studiu wydarzyć!
O godzinie 15.00 przypomnimy komedię "Rewizor" Mikołaja Gogola, słuchowisko z 1992 roku. Natomiast w Płytowym Trybunale Dwójki o godz. 17.00 powrócimy do muzyki Fryderyka Chopina. Tym razem nasze jury - w składzie: Kacper Miklaszewski, Karol Radziwonowicz i Andrzej Sułek - wybierze najlepsze nagranie mazurków z op. 30. Będzie to trzecia audycja z mazurkowego cyklu przygotowywanego z okazji zbliżającego się XVIII Konkursu Chopinowskiego.
W Wieczorze ze słuchowiskiem o godz. 19.00 "Kapelusz" Wiesława Myśliwskiego. Z kolei Operę pod gwiazdami w godz. 20.00-23.00 poprowadzi Marcin Majchrowski. W audycji Koncert z Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena (10.03.2019, Warszawa, Filharmonia Narodowa)
REKLAMA
W niedzielę w Dwójce o godz. 10.00 Cafe Muza, gościem będzie Rafał Siwek. Rozmowę ze znakomitym basem, solistą scen operowych od Madrytu po Moskwę i Tokio poprowadzi Róża Światczyńska.
Natomiast o godz. 16.00 gratka dla miłośników jazzu i literatury. Zaprezentujemy słuchowisko w reż. Janusza Zaorskiego oparte na powieści "Excentrycy" Włodzimierza Kowalewskiego. To opowieść o tym, jak w 1957 roku, w czasach odwilży, powstawał wielki jazz w małym Ciechocinku.
W Płytomani Jacka Hawryluka pojedynek tenorów - Francuza Benjamina Bernheima i Niemca Daniela Behle’a oraz początek nowej serii płyt z muzyką Bogusława Schaeffera. To o godz 17.00. Dawno niedawno, tym razem o nietypowej porze Magdalena Łoś rozpoczyna muzyczne przygotowania do czasu Pasji i Zmartwychwstania. Zapraszamy od godz. 19.00.
Koncerty w radiowej Trójce
REKLAMA
Radiowa Trójka zaprasza od godziny 5.00 na Koncert w Trójce - Męskie Granie - powtórka. Wspomnienia koncertowe zaczniemy od znakomitego wykonania utworu "Karwoski" zespołu Pablobavo i Ludziki z ubiegłorocznej trasy Męskiego Grania. Przypomnimy również koncert zespołu Męskie Granie Orkiestra 2016, wydany również przez Polskie Radio na płycie - dziś już platynowej. Jako wokaliści Orkiestry wystąpili Dawid Podsiadło, Tomasz Organek i O.S.T.R.
Filmowy weekend
W weekend Trójka zaproponuje kilka ciekawych propozycji dla miłośników kina. W sobotę w audycji Zapraszamy na weekend (ok. g. 9.25) Ryszard Jaźwiński opowie o najnowszym, już głośnym, filmie Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter". W tej samej audycji, nieco później (ok. 9.45), garść przydatnych informacji na temat oczekiwanego przez wielbicieli kina Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (przede wszystkim o tym, jakie zmiany są planowane w organizacji Festiwalu w związku z pandemią koronawirusa). Z kolei w niedzielę Ryszard Jaźwiński zaprasza na dalszy ciąg wywiadów, które nasz specjalista od filmów przeprowadził ze znakomitymi aktorami: Katarzyną Figurą (rozmowa z Festiwalu Trójka Górom w Szklarskiej Porębie, emisja w niedzielę ok. 13.15) oraz Bartoszem Bielenią (główna rola w nominowanym do Oscara filmie „Boże Ciało” Jana Komasy, emisja w niedzielę ok. g. 14.45).
Koncertowo także w niedzielę. O 19.00 Koncert w Trójce - retransmisja koncertu Tęskno z 9.12.2018 z Muzycznego Studia PR im. Agnieszki Osieckiej. Duet zadebiutował na Trójkowej scenie, prezentując utwory z płyty "Mi".
Scena Teatralna Trójki
REKLAMA
W ostatnią niedzielę marca 2020, zgodnie z obietnicą, przedstawimy premierę. Będzie to słuchowisko pt. "Pogodzić się ze światem". Pomysł, by powstało dla Sceny Teatralnej Trójki słuchowisko na podstawie tekstów Edwarda Stachury, narodził się podczas naszego spotkania z Wojciechem Fułkiem 24 lipca ubiegłego roku, w 40. rocznicę śmierci Steda. Wojciech Fułek.
Słuchowisko "Pogodzić się ze światem" zostało stworzone jako próba rozmowy Edwarda Stachury z matką oraz ze swoim młodszym alter ego. Muzycznie ilustrują je piosenki, które na pewno przyczyniły się również do popularyzacji jego twórczości. Oprócz piosenek nagranych przez Mirosława Czyżykiewicza, Marka Gałązkę oraz przyjaciela poety - reżysera i kompozytora, Jerzego Satanowskiego - wykorzystano też oryginalne wykonania autorskie, zrealizowane w latach 70. specjalnie dla III Programu PR. Premierę o godz. 21.00 tradycyjnie poprzedzi rozmowa Barbary Marcinik z autorem słuchowiska.
Powiązany Artykuł
![żagle łódź żeglarstwo morze free shutter 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/609917e0-0c09-41a3-b884-3d995d46b7d0.jpg)
"Zostań w domu". Niezwykłe atrakcje dla najmłodszych w Polskim Radiu Dzieciom
W Czwórce
Czwórka na sobotę proponuje różnorodne aktywności domowe: w Sobotologii (9:00 - 11.00) Patryk Kuniszewicz przedstawi przegląd dyscyplin sportowych, które można rozegrać …w domu, a Mateusz Kulik w audycji Nie na żarty (17.00 - 18.00) zaprasza do wspólnego gotowania: zostań w domu i gotuj w domu, ale co zrobić, jeśli mamy już dość spaghetti z sosem pomidorowym, schabowego z ziemniakami i naleśników? Kucharze, którzy zamknęli swoje restaurację pomagają karmić w domu. Ci, którzy nie zamknęli też jakość muszą sobie radzić. Sprawdzimy i podpowiemy co jeść w trudnych czasach. Czwórka nie zapomina też o maturzystach i proponuje im powtórkę materiału w lekkiej i przyjemnej formie: W Sobotologii rozpoczynamy cotygodniowy cykl "6 tytułów na maturę" i przypomnimy po godz.10.00 jak Wyspiański wyczarował na scenie "wieczną Polskę" i co to oznacza? W audycji Zaklinacze czasu (14.00 - 15.00) przeniesiemy się do czasów Stanisława Żółkiewskiego, który znalazł się wśród patronów 2020 roku. Jaka była rola hetmana w czasie pokoju i wojny? O hetmanach opowie Łukasz Jędrzejczak z Muzeum Wojska Polskiego.
REKLAMA
Polskie Radio Dzieciom
Oferta dla najmłodszych słuchaczy w Polskim Radiu Dzieciom. Do 27 czerwca o godz. 18.30 emitujemy słuchowisko "Tramwaj zwany Eugeniuszem". Opowiada o przygodach siedmioletniej Róży i jej taty, podróżujących codziennie rano do szkoły zaczarowanym tramwajem o imieniu Eugeniusz, wraz z jego nieodłącznym towarzyszem - Kasownikiem. Po drodze Róża poznaje różne, dziwne postacie i wraz z nimi poszukuje odpowiedzi na ciekawe, życiowe pytania. Wszystkie odcinki do odsłuchania na stronie polskieradiodzieciom.pl
W godz. 21.00-22.00 "Dziecko w drodze" (prowadzą Magda i Sergiusz Pinkwart). W każdą sobotę para podróżników opowiada o swoich rodzinnych wyprawach w różne zakątki świata. W sobotę Magda i Sergiusz wybiorą się w miejsca z definicji puste. Wsiądą z dziećmi na wielbłądy na piaskach Wielkiego Ergu Zachodniego, pozbierają skamieniałości na Saharze, przejadą się terenówkami po Pustyni Arabskiej, nakarmią górskie kozice na pustyni Negev i zgubią się na amerykańskiej Pustyni Mojave.
"Zwierzyniec" w niedzielę poprowadzi Pascal Kaczorowski. W programie o godz. 12.00 wzbijemy się w powietrze na skrzydłach naszej wyobraźni, ku podniebnej krainie, aby przyjrzeć się ptakom, ponieważ już pierwszego kwietnia obchodzimy Dzień Ptaków. To świetna okazja, aby dowiedzieć więcej o władcach przestworzy.
Co tydzień, w niedzielę, dostarczamy dużej porcji kulturalnych ciekawostek. Tym razem przyjrzymy się słynnej sztuce "Dziadek do orzechów", którego premiera odbyła się 7 marca w Teatrze Baj. O spektaklu opowie gość telefoniczny reżyserka Ewa Piotrowska. Na Kulturotekę o godz. 17.00 zaprasza Martyna Chuderska.
REKLAMA
Polskie Radio Chopin
W sobotę Róża Światczyńska w audycji Chopin live (godz. 15.00) przypomni recital Rosjanina Daniłła Trifonowa z Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. A w audycji Czarne na białych(g. 22:00) Jakub Puchalski zaprezentuje recital Rosity Renard, który odbył się w 1949 roku w Carnegie Hall i na dobre rozsławił chilijską pianistkę.
W niedzielę, w oczekiwaniu na tegoroczny turniej pianistyczny, co tydzień Artur Bielecki przypomina uczestników ubiegłych edycji. W najbliższej audycji Wokół Wielkiego Konkursu (g. 7:00) autor zaprezentuje nagrania trzech wyróżnionych pianistów I Konkursu Chopinowskiego - Henryka Sztompki, Stanisława Szpinalskiego i Grigorija Ginzburga.
Bohaterem audycji Anny Skulskiej Laureaci nagród specjalnych KonkursówChopinowskich (g. 8:00) będzie Ivo Pogorelić, chyba najbardziej sensacyjny przegrany w całej historii Konkursu Chopinowskiego, artysta, który współcześnie wzbudza jeszcze skrajniejsze emocje wśród słuchaczy niż podczas pamiętnego Konkursu z 1980 roku.
REKLAMA
Dariusz Marciniszyn z naszych przepastnych archiwów radiowych wybrał dla słuchaczy nagrania dzieł Chopina w wykonaniu laureata V nagrody XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985) Jeana Marca Luisada. Z Archiwum Polskiego Radia, g. 22:00.
REKLAMA