"Konsekracja dłoni chroni przed koronawirusem". Jest stanowisko Episkopatu Polski

- Wypowiedzi ks. prof. Guza na antenie TV Trwam stoją w sprzeczności z katolicką nauką o przeistoczeniu oraz stanowiskiem Episkopatu Polski - powiedział ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej. Podczas rozmowy telewizyjnej profesor filozofii i lubelski kapłan stwierdził m.in. że konsekracja dłoni chroni przed przenoszeniem wirusów.

2020-03-31, 07:30

"Konsekracja dłoni chroni przed koronawirusem". Jest stanowisko Episkopatu Polski
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter/Philographer

Powiązany Artykuł

EN_01412257_0001 (2).jpg
Abp Stanisław Gądecki apeluje o solidarność w czasie epidemii koronawirusa

Ks. Adam Jaszcz wytłumaczył, dlaczego wypowiedź ks. prof. Guza na antenie TV Trwam stoi w sprzeczności z katolicką nauką o przeistoczeniu oraz stanowiskiem Episkopatu Polski. - Hostia, która jest prawdziwym Ciałem Pana Jezusa, zachowuje wszystkie fizyczne właściwości chleba. Dlatego też Episkopat zobowiązał kapłanów do przestrzegania zasad higieny, mycia i dezynfekcji dłoni oraz zachowania wszystkich środków ostrożności. W teologii nie można mieszać porządku łaski i natury. Łaska nie niweluje natury. Ksiądz arcybiskup wzywa ks. prof. Guza, aby jak najszybciej sprostował wypowiedzi niezgodne z katolicką nauką o Eucharystii - wyjaśnia rzecznik archidiecezji lubelskiej.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Wobec wciąż szalejącej pandemii". Prezydent modlił się na Jasnej Górze

Wcześniej swoje oświadczenie wydał Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, którego ks. Guz jest pracownikiem. - Informujemy, że według naszej wiedzy ks. prof. Guz nie posiada kwalifikacji naukowych, aby wypowiadać się na tematy dotyczące medycznych aspektów epidemii, w szczególności sposobu rozprzestrzeniania się koronawirusa i rozwijania się epidemii. W związku z ogłoszonym stanem epidemii władze uniwersytetu zobowiązały wszystkich pracowników i studentów - w tym również ks. Guza - do realizacji zaleceń i przepisów wydawanych przez odpowiednie organy i służby, przede wszystkim przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego - napisała Lidia Jaskuła, rzecznik prasowa uczelni.

Powiązany Artykuł

CHRYSTUS1200.jpg
Rekolekcje w Polskim Radiu. O. Wacław Oszajca: media stały się środkami masowej wspólnoty

"Bóg żadnych wirusów nie rozprzestrzenia"

Ks. prof. Tadeusz Guz był 25 marca br. gościem "Rozmów niedokończonych" Radia Maryja i TV Trwam poświęconych teologii uroczystości Zwiastowania Pańskiego. W trakcie rozmowy stwierdził, że sakramentalna obecność Boga i konsekracja dłoni kapłana w dniu jego święceń wykluczają możliwość przenoszenia się wirusa COVID-19. 

REKLAMA

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Msze święte w Polskim Radiu. Możesz odsłuchać nagrań

- Bóg żadnych wirusów nie rozprzestrzenia, bo jest święty, jego bytowość jest święta, zarówno w wymiarze Jego boskości, jak też w wymiarze Jego człowieczeństwa. Kapłan podczas udzielania komunii świętej do ust ma po pierwsze konsekrowane dłonie, kapłan po drugie jako jedyna osoba w zgromadzeniu liturgicznym ma umywane dłonie przy lavabo, czyli przy ofiarowaniu darów dla Boga przez naród wierzący - tłumaczył duchowny.

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej