Tomasz Sakiewicz: kłamstwo katyńskie było podstawą zaistnienia PRL-u

- Zerwanie uznania rządu londyńskiego zaczęło się właśnie od domagania się ujawnienia zbrodni katyńskiej, na którą rząd londyński nie mógł zamknąć oczu. Dla Sowietów był to doskonały pretekst – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska).

2020-04-13, 11:11

Tomasz Sakiewicz: kłamstwo katyńskie było podstawą zaistnienia PRL-u
Tomasz Sakiewicz. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

13.04.2020 Tomasz Sakiewicz (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dokładnie 30 lat temu Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni katyńskiej; w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD.

Powiązany Artykuł

PAP Katyń 2 1200.jpg
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezydent: Katyń to symbol walki o prawdę

Natomiast 13 kwietnia 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów.

Tomasz Sakiewicz przypominał, że zbrodnia w Katyniu to nie był przypadek ani decyzja podjęta pod wpływem chwili czy emocji. - To była zaplanowana akcja, podobna do innych działań Sowietów. Podstawowym paradygmatem sowieckim było usuniecie tego, co oni uważali za klasę panującą, czyli w warunkach II Rzeczpospolitej inteligencji. To była zaplanowana akcja zamiany Polski na zależny od Moskwy jeden wielki gułag, w którym nie ma elit - stwierdził publicysta.

Zdaniem gościa kłamstwo katyńskie stało się jednym z elementów tożsamości PRL-u. - Nie wolno było wspomnieć o Katyniu. Rodziny katyńskie były prześladowane nie dlatego, że nie wolno było się upomnieć o pamięć, ale dlatego że sam fakt ich istnienia był pamięcią o Katyniu. Stąd tak ważna była walka o tę prawdę w czasach komunizmu. To była walka o podważenie legalności podstaw PRL. Tą walkę wygraliśmy, aczkolwiek wielu kłamców katyńskich doskonale wpisało się w kłamstwo smoleńskie - dodał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Jan Józef Kasprzyk 1200.jpg
Jan Józef Kasprzyk: "Bóg, Honor, Ojczyzna" to dewiza, której warto i trzeba być wiernym

Naród bez swojej tożsamości jest bezbronny

- Trzeba walczyć o tożsamość, o kulturę. Naród bez swojej tożsamości jest bezbronny. Dzisiaj próbuje się robić podobne rzeczy bez zbrodni i ataku fizycznego. Pomysł na odcinanie tradycyjnych elit, kultury od narodu nie jest niestety jedynie pomysłem sowieckim, jednak Sowieci realizowali go w sposób najbardziej prymitywny i brutalny - zaznaczył Tomasz Sakiewicz.

Wiosną 1940 r. radzieckie NKWD zgładziło blisko 22 tys. obywateli polskich, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

 >>> [CZYTAJ TAKŻE] "Przejaw autorytarnego reżimu". Ekspert o działaniach Rosji ws. Smoleńska

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Tomasz Sakiewicz

Data emisji: 13.04.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 10.07

PR24/PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej