X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polskie testy wykrywające koronawirusa. Ruszyła produkcja

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 12:27
Wrocławska spółka biotechnologiczna Amplicon rozpoczyna produkcję testów diagnostycznych wykrywających COVID-19. Spółka działająca w Wrocławskim Parku Technologicznym może wytwarzać około 15 tys. testów tygodniowo, ale jest w stanie zwiększyć moce produkcyjne do 60 tys. W Radomiu na zlecenie rządu testy produkuje już Medicofarma. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Karol Makurat/REPORTER

Na początek rząd zamówił w radomskiej spółce 150 tys. testów.  W przyszłym tygodniu mają już trafić do laboratoriów i szpitali.

kraska EN_01420214_0008 1200.jpg
Wiceminister zdrowia: pod koniec tygodnia dostawa szybkich testów, wynik w 15 minut

"Autorską metodę wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 opracowano w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło już 8 mln zł na uruchomienie produkcji" - informuje TVP Info. 

Radomskie testy analizują obecność RNA wirusa w pobranej próbce. Pierwsza seria to około 10 tys. testów. Docelowa firma chce produkować nawet 100 tys. testów miesięcznie. 

Zgodnie z zaleceniem WHO

Z kolei firma Amplicon podała w środę w komunikacie, że produkowany przez nią test diagnostyczny oparty jest o technikę real time PCR i wykrywa sekwencje specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2. Jak podano, został on opracowany według metody referencyjnej opublikowanej przez WHO.

"Procedura wykonania testu zajmuje zaledwie od 4 do 5 godzin i składa się z dwóch etapów – izolacji kwasu nukleinowego, w tym przypadku RNA z pobranego np. przez wymaz materiału oraz wyszukania w nim, za pomocą testu, sekwencji specyficznych dla wirusa przy użyciu urządzenia do amplifikacji kwasów nukleinowych w czasie rzeczywistym, czyli tzw. aparatu Real Time PCR" - podano w komunikacie.

Spółka podkreśla, że test przeszedł już procedury potwierdzające jego skuteczność i został zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

PAP/TVP Info/fc

fc

Czytaj także

Lekarstwo na koronawirusa z Polski? Odkrycie naukowców z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 17:01
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli substancję hamującą rozwój koronawirusa. Pierwsze pozytywne testy wykazały, że może być to pierwszy krok do przygotowania leku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto częściej choruje na COVID-19? Znamy statystki GIS

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 13:50
W strukturze zachorowań na COVID-19 kobiety stanowią 55,2 proc. przypadków, a mężczyźni 44,8 proc. - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
rozwiń zwiń