"Przepisy nie uzależniają tego od uchwalenia ustawy". Prezydent Zamościa przekaże dane ze spisu wyborców

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk zapowiedział, że przekaże Poczcie Polskiej dane ze spisu wyborców, potrzebne do zorganizowania głosowania w trybie korespondencyjnym.

2020-04-28, 15:18

"Przepisy nie uzależniają tego od uchwalenia ustawy". Prezydent Zamościa przekaże dane ze spisu wyborców

Posłuchaj

Prezydent Zamościa A. Wnuk o przekazaniu Poczcie Polskiej danych ze spisu wyborców (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową prezydent wyjaśnił, że Zamość czeka na wyjaśnienie wątpliwości formalnych przed spełnieniem prośby Poczty Polskiej.

- Otrzymaliśmy od Poczty Polskiej wniosek w sprawie udostępnienia danych, które są potrzebne do przygotowania wyborów prezydenckich w Polsce - powiedział prezydent Zamościa.

"Przekażemy spis"

Powiązany Artykuł

skrzynka pocztowa poczta free sh 1200.jpg
Wiceprezes Poczty Polskiej: pakiety wyborcze będą dostarczały dwuosobowe zespoły

- Taki wniosek sprawdziliśmy pod względem formalnym. On miał błędy formalne i poprosiliśmy Pocztę Polską o uzupełnienie, czy decyzja Prezesa Rady Ministrów, która została wydana na podstawie artykułu 99 specustawy, jest prawomocna. Jeśli ta decyzja jest prawomocna, to niezwłocznie taki spis Poczcie Polskiej przekażemy, ponieważ artykuł 99 nakłada na nas taki obowiązek - dodał.

Andrzej Wnuk wyjaśnił, że Zamość chce się upewnić, czy Poczta Polska nie zaskarżyła polecenia premiera bądź nie zrzekła się środka odwoławczego.

REKLAMA

Prezydent Zamościa podkreślił, że jeśli decyzja premiera jest prawomocna, "to nie ma obszaru do jakiejkolwiek dyskusji". Dodał, że w związku z tym "dziwi się niektórym kolegom samorządowcom, że w tej sprawie dyskutują, biorąc pod uwagę akty wyższego rzędu - jak konstytucja czy inne ustawy - a nie skupiają się na specustawie tak zwanej COVID-owej, która mówi wyraźnie, jakie są obowiązki operatora pocztowego co do przygotowania wyborów w formule korespondencyjnej".

Andrzej Wnuk podkreślił, że operator ma się przygotowywać do ich przeprowadzenia, a przepisy nie uzależniają tego od uchwalenia ustawy przez Senat.

Powiązany Artykuł

poczta shutterstock_1348172546 1200.jpg
"Chodzi jedynie o spór polityczny". Prezydent Stalowej Woli o głosowaniu korespondencyjnym

Wniosek Poczty Polskiej

Prezydent miasta zadeklarował, że po uzyskaniu informacji potwierdzającej, że decyzja premiera jest prawomocna, Zamość niezwłocznie przekaże dane Poczcie Polskiej. - Oczywiście w sposób zabezpieczony, przez ePUAP, więc nie ma jakiejkolwiek obawy o wyciek dokumentów - podkreślił prezydent Zamościa.

Poczta Polska poinformowała, że skierowany do samorządów wniosek o przekazanie danych ze spisu wyborców wynika z roli, jaką operator ten ma pełnić w obsłudze głosowania w ramach wyborów prezydenckich. Polegać ona będzie na dostarczeniu do wyborców pakietów wyborczych, a następnie przekazaniu kart wyborczych do obwodowych komisji wyborczych.

REKLAMA

- Jeżeli są one potrzebne w celu wykonania obowiązków nałożonych przez administrację rządową, Poczta Polska może otrzymać dane ze spisu wyborców - podkreślił w piśmie do komisarzy wyborczych szef PKW Sylwester Marciniak. Jak wskazał, podstawą prawną jest artykuł 99 ustawy z 16 kwietnia tego roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej