"Dla wielu osób z niepełnosprawnością to bardzo dobra wiadomość". Wiceminister rodziny o powrocie rehabilitacji

2020-04-29, 14:07

"Dla wielu osób z niepełnosprawnością to bardzo dobra wiadomość". Wiceminister rodziny o powrocie rehabilitacji
Ważną rolę w zwiększaniu dostępności odgrywa ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.Foto: Shutterstock/Zaitsava Olga

- Z jednej strony to potrzeba rehabilitacji, a z drugiej gotowość, by z takich usług korzystać. W ludziach jest wiele silnych obaw - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Wdówik, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Posłuchaj

Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych o sytuacji tych osób w czasie epidemii koronawirusa (Temat Dnia/ Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Rząd zadecydował o odmrożeniu kolejnych gałęzi gospodarki i życia społecznego. Na specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły II etapu łagodzenia ograniczeń. Od 4 maja zostanie m.in. wznowiona możliwość uczestniczenia w rehabilitacjach (z wyłączeniem salonów masażu).

Powiązany Artykuł

galeria handlowa sklepy EN 1200.jpg
Rząd zapowiedział II etap łagodzenia ograniczeń. Sprawdź szczegóły

Dla wielu osób z niepełnosprawnością to bardzo dobra wiadomość - powiedział Paweł Wdówik. Podkreślił, że z "jednej strony to potrzeba, a z drugiej gotowość, by z takich usług korzystać".

- Organizacje, które prosiły nas o pomoc, przyznały, że nie ma chętnych, którzy chcieliby przyjąć rehabilitantów do domu - wyjaśnił pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych. Dodał, że ciągle w ludziach jest silna obawa, że "koronawirus jest na tyle aktywny, że lepiej stracić na stanie swojej sprawności, ale nie ryzykować życia".

Zróżnicowanie problemu

Powiązany Artykuł

shutterstock wózek inwalidzki samochód 1200.jpg
Osoby niepełnosprawne pozbawione zajęć rehabilitacyjnych mogą otrzymać świadczenia

Paweł Wdówik podkreślił, że nie należy osób niepełnosprawnych traktować jako jedną grupę. - To są bardzo różne osoby, z bardzo różnymi niepełnosprawnościami, uwarunkowaniami i (...) jednych skutki tej pandemii dotykają bardziej, innych mniej - pokreślił.

- Są wśród osób niepełnosprawnych takie grupy, które z powodu zamknięcia ośrodków, w których upływała znaczna część ich życia (...) to odczuwają. Bardzo boleśnie skutki tej pandemii odczuwają niepełnosprawni uczniowie - przyznał wiceminister.

PFRON uruchomił dodatkowy program, który ma na celu wesprzeć osoby, które pozbawione opieki ośrodków dziennego pobytu mogły otrzymać wsparcie finansowe na zatrudnienie pomocy. - Przeznaczyliśmy w tym programie 220 mln złotych. (...) To możliwość trzymiesięcznego wsparcia w wysokości 500 zł miesięcznie - powiedział Paweł Wdówik.

Powrót do planowych zabiegów i rehabilitacji. Zobacz zasady 

Zabiegi rehabilitacyjne będą mogły się odbywać przy zachowaniu wszelkich zasad higieny i dystansu między fizjoterapeutą i pacjentem.

Resort zdrowia odradza uczestniczenie w zabiegach osób towarzyszących, poza uzasadnionymi przypadkami (np. osoby nieletnie, niepełnosprawne). Decyzję każdorazowo będzie podejmował fizjoterapeuta.

W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby, tj. uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, pacjent nie powinien zostać wpuszczony na teren gabinetu.

Pacjentów będzie obowiązywać noszenie maseczek i zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie zabiegów.

Po każdym zabiegu wymagana będzie dezynfekcja stanowiska (wszystkich przedmiotów, z którymi pacjent miał kontakt podczas zabiegu - w tym leżanka, przybory i przyrządy do ćwiczeń, ewentualnie elementy urządzeń zabiegowych).

Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

GośćPaweł Wdówik (Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)

Data emisji: 29.04.2020 

Godzina emisji: 13.35

PR24/st

Polecane

Wróć do strony głównej