"Wyrwała nas od nawały szwedzkiej". Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

2020-05-02, 06:37

"Wyrwała nas od nawały szwedzkiej". Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Foto: PAP/Waldemar Deska

Dziś przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W tym roku została ona przeniesiona z 3 na 2 maja, gdyż 3 maja przypada w IV niedzielę wielkanocną, która nie przyjmuje innych świąt.

Posłuchaj

Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Pismo Święte Biblia czytanie lektura shutterstock 1200.jpg

Uroczystość Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów Jana Kazimierza, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Jak powiedział Polskiemu Radiu ksiądz Krzysztof Czapla z sekretariatu fatimskiego w Zakopanem na Krzeptówkach tytuł Królowej Polski wiąże się z historią włoskiego misjonarza, jezuity Giulio Mancinelliego i sięga 1608 roku. - Miał widzenie Matki Bożej, zwrócił się do niej z prośbą, by powiedziała, jakim imieniem chciałaby być chwalona poza tymi, które są w Litanii Loretańskiej - mówił ksiądz Czapla.

Jak dodał, misjonarz w odpowiedzi usłyszał od Maryi, by nazywał Ją Wniebowziętą Królową Polski. Ksiądz Czapla powiedział, że w 1610 roku ojciec Mancinelli przyjechał do Krakowa i na Wawelu po raz pierwszy ogłasza wieść, że Maryja pragnie być nazywana Królową Polski. Na pamiątkę tego wydarzenia na wieży kościoła mariackiego została umieszczona korona Maryi.

Powierzył Polskę Maryi

Ksiądz Krzysztof Czapla przypomniał, że tytuł Królowej Polski rozsławił król Jan Kazimierz, gdy 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej powierzył Polskę Maryi. Tego aktu dokonał za radą papieża Aleksandra, u którego szukał pomocy przed potopem szwedzkim.

Powiązany Artykuł

PAP msza święta kościół 1200.jpg

- I wtedy papież Aleksander siódmy pisze mu "czemu do mnie się zwracasz, proś Maryję, wszak waszą jest Królową!". Król Jan Kazimierz pouczony przez papieża składa śluby w katedrze lwowskiej i formalnym aktem ponawia oddanie Maryi, składa zobowiązanie, że będzie cześć i nabożeństwo do Niej rozszerzał - mówił ksiądz Czapla. Dodał, że "Maryja pokazała owocność tego aktu, gdyż doświadczyliśmy wyrwania nas od nawały szwedzkiej".

W trzechsetną rocznicę ślubów Jana Kazimierza Episkopat Polski z inicjatywy więzionego prymasa Stefana Wyszyńskiego dokonał ponownego zawierzenia ojczyzny Maryi. 26 sierpnia 1956 roku około miliona wiernych na Jasnej Górze złożyło Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.

Jutro na Jasnej Górze podczas Mszy świętej o 11.00 przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wypowie też nowy Akt Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej