"Dzień Wyzwolenia" w Niemczech. Historyk: to fałszowanie historii

Niemcy bardzo uroczyście obchodzą dziś 75. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Oficjalnie 8 maja jest obchodzony jako "Dzień Wyzwolenia Niemiec" spod okupacji narodowych socjalistów. Zdaniem historyka, doktora habilitowanego Bogdana Musiała, twierdzenie, że Niemcy zostały 8 maja wyzwolone, jest fałszowaniem historii.

2020-05-08, 11:59

"Dzień Wyzwolenia" w Niemczech. Historyk: to fałszowanie historii

Powiązany Artykuł

Warszawa II WŚ NAC 1200.jpg
"Europa musi się opierać na faktach historycznych". Deklaracja z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej

Niemcy od wielu lat twierdzą, że ósmego maja 1945 roku zostały wyzwolone od narodowo-socjalistycznej tyranii. W rozmowie z Polskim Radiem historyk Bogdan Musiał powiedział, że takie sugestie są częścią niemieckiej propagandowej polityki historycznej, której celem jest stopniowe zdejmowanie niemieckiej winy za drugą wojnę światową.

- Świętowanie ósmego maja 1945 roku jako dnia wyzwolenia Niemiec jest propagandowym kłamstwem, to już robiło NRD w swojej historycznej propagandzie, a teraz tę propagandę przejęły dzisiejsze Niemcy - powiedział dr Bogdan Musiał.

Powiązany Artykuł

1200_Merkel_shutterstock.jpg
Świat w obliczu pandemii. Kanclerz Niemiec rozmawiała z papieżem

Skuteczna propaganda


Jego zdaniem, niemiecka narracja jest skuteczna, bowiem zdecydowana większość Niemców urodzonych po wojnie wierzy, że w 1945 roku kraj naprawdę został wyzwolony.

Ze względu na pandemię koronawirusa, w tym roku obchody rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej odbywają się w sieci bez publiczności. Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier, kanclerz Angela Merkel oraz przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble złożą jednak wieńce w centralnym miejscu pamięci w Berlinie, w Nowym Odwachu przy ulicy Unter den Linden.

REKLAMA

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej