"Kościół bez wiary umiera". Uroczystość Matki Bożej Łaskawej w Warszawie
- Kościół, bez Matki Bożej, bez wiary umiera - powiedział w sobotę bp Michał Janocha podczas uroczystości Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy i Strażniczki Polski, w prowadzonym przez ojców jezuitów jej sanktuarium w Warszawie.
2020-05-09, 23:21
W tym roku z powodu pandemii nie odbyła się procesja z figurą Matki Bożej. Mszę poprzedziło nabożeństwo, w którego czasie zawierzono Matce Boskiej losy ojczyzny, prosząc o oddalenie epidemii. W liturgii uczestniczył m.in. prowincjał zakonu jezuitów o. Tomasz Ortmann.
W homilii bp Janocha zwrócił uwagę na miejsce Maryi w dziejach Kościoła i całych narodów. Powiedział, że dziwna jest zaraza, którą przeżywamy.
- W dawnych czasach, kiedy przychodziła zaraza, nie nadążano z grzebaniem zmarłych, a teraz ze zdziwieniem dowiadujemy się z mediów, że podczas tej zarazy zmarło mniej osób niż statystycznie każdego roku, kiedy zarazy nie ma - stwierdził bp Janocha.
Powiązany Artykuł
"Pragniemy, aby kult Matki Bożej Łaskawej wrócił na właściwe miejsce". Msza święta z udziałem wspólnoty Wojownicy Maryi
"Gdzie jest matka, tam jest dom"
Przypomniał, że w minionych wiekach w czasie zarazy urządzano procesje z wizerunkiem Matki Bożej, a teraz powstrzymujemy się od tego, aby zachować epidemiologiczne przepisy, ponieważ uważamy, że to jest roztropne, ale Matka Boża Łaskawa wciąż jest ta sama i sakramenty te same i Kościół ten sam.
Podkreślił, że sanktuarium jest niezwykle ważnym miejscem na mapie duchowej Warszawy. Przypomniał, że od wielu lat w tym kościele trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a jezuici służą w konfesjonale. Zaznaczył, że przed tym wizerunkiem modlił się także Jan Paweł II w czasie swoich dwóch pielgrzymek do Polski.
<<CZYTAJ TAKŻE>> Abp Hoser: pandemia przypomniała o człowieczeństwie. To ogromna szansa
Bp Janocha powiedział, że tam, gdzie jest matka, tam jest dom. - Rodzina bez matki właściwie zaczyna gasnąć, Kościół, bez Matki Bożej, bez wiary, społeczeństwo bez matki naszego Pana, staje się jak wyrojona społeczność, która traci swój dom i staje się niebezpieczne - ostrzegł bp Janocha. Zaznaczył, że matka zawsze jest tą, która przyciąga i prowadzi do domu.
"Pierwsza akcja katolicka"
Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej nawiązał także do biblijnego cudu w Kanie Galilejskiej, kiedy to Maryja zauważa, że brakuje wina. - Jej słowa: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" (…), uczą nas bycia wrażliwymi na słowa Jezusa, nawet jeśli ich nie pojmujemy - powiedział bp Janocha.
Powiązany Artykuł
"Z pamięci wyrasta nasza tożsamość". Msza święta w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej
Nazwał postawę tych, którzy wypełnili polecenie Jezusa, pierwszą akcją katolicką w dziejach świata.
Uroczystość Matki Bożej Łaskawej upamiętnia wydarzenia z 1652 r. Wobec szerzącej się wówczas zarazy magistrat Warszawy z inicjatywy rektora kolegium pijarów ks. Orsellego zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta. Po ustaniu epidemii podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy i Strażniczką Polski.
Mieszcząca się w świątyni ikona Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Łaskawej jest pierwszym w Polsce obrazem, na który nałożono korony. Odbyło się to 24 marca 1651 r. Decyzją papieża Innocentego X święto Mater Gratiarum Varsaviensis ustanowiono wówczas na drugą niedzielę maja. Papieskie korony wizerunek Maryi uzyskał dopiero w roku 1973.
REKLAMA
pkr
REKLAMA