Sędzia Stępkowski o sytuacji w SN: tzw. starzy sędziowie uprawiają zaawansowaną obstrukcję
- Tzw. starzy sędziowie mają wciąż większość w Zgromadzeniu Ogólnym sędziów Sądu Najwyższego. Sprawia to, że w drodze głosowania mogą podjąć każdą uchwałę i jednocześnie uniemożliwić podjęcie każdej innej, która im się nie podoba - powiedział sędzia Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski.
2020-05-11, 18:01
Posłuchaj
Pomimo kilku prób wciąż nie udało się wyłonić komisji skrutacyjnej, która zajmie się liczeniem głosów przy głosowaniu na kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Po siedmiu godzinach sobotnich obrad sędzia Kamil Zaradkiewicz, który im przewodniczył, ogłosił przerwę do wtorku do godz. 10.
Brak dobrej woli
Powiązany Artykuł
"III RP walczy o swoje przetrwanie". Publicysta o sytuacji w Sądzie Najwyższym
Sędzia Aleksander Stępkowski podkreślił, że rozporządzenie stanowiące regulamin Sądu Najwyższego "wychodzi ze stosunkowo zdroworozsądkowych założeń", iż pewne proste czynności proceduralne, takie jak wyłonienie komisji skrutacyjnej, nie musi być przedmiotem szczegółowej regulacji.
- Zazwyczaj tego typu komisje wyłania się w drodze całkowitej koncyliacji, to czynności czysto techniczne. Dlatego ta regulacja na gruncie regulaminu była dość skąpa i niestety okazało się, że w przypadku występowania braku dobrej woli ze strony większości członków Zgromadzenia Ogólnego sędziów SN lakoniczność regulacji została wykorzystana do uprawiania bardzo zaawansowanej obstrukcji prac - wskazał rozmówca Polskiego Radia 24.
Tzw. starzy sędziowie mają wciąż większość w Zgromadzeniu Ogólnym sędziów SN. Zwrócił na to uwagę sędzia Stępkowski. - Sprawia to, że w drodze głosowania mogą podjąć każdą uchwałę i jednocześnie uniemożliwić podjęcie każdej innej, która im się nie podoba - wyjaśnił.
REKLAMA
"Obstrukcja proceduralna patologią wymiaru sprawiedliwości"
Powiązany Artykuł
"Starsi sędziowie usiłują wykluczyć nowych”. Sędzia o sytuacji w SN
Dodał również, że chcą doprowadzić do uchwalenia regulaminu, który byłby niezgodny z postanowieniami regulaminu nadanego przez prezydenta w drodze rozporządzenia. Starają się, by wszyscy kandydaci byli wyłonieni w głosowaniu odrębnym dla każdego spośród nich i każdy z pretendentów miałby uzyskać ponad 50 proc. głosów.
- Oznaczałoby to, że tzw. starzy sędziowie mogliby wyłonić wszystkich pięciu kandydatów i w związku z tym byliby w stanie wykluczyć jakikolwiek udział nowych sędziów w pracach nad powołaniem nowego Pierwszego Prezesa SN. Ponadto przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego sędzia Kamil Zaradkiewicz kieruje zgromadzeniem, wydając na bieżąco zarządzenia w celu wyłonienia kandydatów. Jest to przedmiotem ogromnej krytyki ze strony sędziów dążących do podejmowania decyzji w drodze głosowania – zaznaczył.
Sędzia Aleksander Stępkowski podkreślił, że "działania mające charakter obstrukcji proceduralnej są pewną patologią wymiaru sprawiedliwości".
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Aleksander Stępkowski, sędzia Sądu Najwyższego
Data emisji: 11.05.2020
Godzina emisji: 14.18
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
Polecane
REKLAMA