"Milowy krok". Resort sprawiedliwości pracuje nad narzędziami ustawy antyprzemocowej
W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają przygotowania do wprowadzenia w życie przepisów ustawy antyprzemocowej. Ustawa zakłada natychmiastowe odizolowanie sprawcy przemocy domowej od ofiar. Decyzję o 14-dniowej izolacji i zakazie zbliżania się podejmowałby policjant podczas interwencji.
2020-05-22, 15:55
Posłuchaj
- Ustawa antyprzemocowa zakłada natychmiastowe odizolowanie sprawcy przemocy domowej od ofiar.
- Decyzję o 14-dniowej izolacji i zakazie zbliżania się podejmowałby policjant podczas interwencji
- Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wytycznymi dla ośrodków pomagających ofiarom, policjantów czy przedstawicieli żandarmerii wojskowej
- Poza przygotowaniem wytycznych resort będzie również organizował szkolenia dla funkcjonariuszy
- Rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka powiedział, że przepisy ustawy antyprzemocowej to "milowy krok w kierunku ofiar"
Powiązany Artykuł
Eksmisja sprawcy za przemoc domową. Prezydent podpisał ustawę antyprzemocową
Ministerstwo pracuje między innymi nad wytycznymi dla ośrodków pomagających ofiarom, policjantów czy przedstawicieli żandarmerii wojskowej. Poza przygotowaniem wytycznych resort będzie również organizował szkolenia dla funkcjonariuszy.
- Przygotowujemy dla ośrodków wytyczne zaopatrzone w instrukcje. Jesteśmy w trakcie przygotowania podręcznika, który będzie się składał z omówienia orzecznictwa międzynarodowego, będzie praktycznym komentarzem do stosowania ustawy i udzieli odpowiedzi na pojawiające się pytania - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
"Mieć obraz jak nowe narzędzie działa"
W resorcie sprawiedliwości trwa również analiza statystyk dotyczących stosowania przemocy domowej w Polsce. Wiceminister Marcin Romanowski zapewnił, że dzięki temu lepiej będzie można wykorzystać nowe przepisy. - To wszystko po to, by na etapie stosowania ustawy mieć obraz, jak nowe narzędzie działa - powiedział wiceszef resortu.
REKLAMA
W konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom do wdrożenia zapisów ustawy wzięli również udział przedstawiciele policji, żandarmerii wojskowej i organizacji pozarządowych. Rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka powiedział, że przepisy ustawy antyprzemocowej pozwolą funkcjonariuszom działać natychmiast i izolować sprawców przemocy. - Jest to milowy krok w kierunku ochrony ofiar, gdzie policjant już na miejscu będzie mógł podjąć decyzję, wydając sprawcy nakaz opuszczenia miejsca i zakaz zbliżania się - powiedział Mariusz Ciarka.
Ustawa antyprzemocowa została opracowana w ministerstwie sprawiedliwości i przyjęta przez parlament bez poprawek oraz w ostatnią środę podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jej zapisy wejdą w życie za sześć miesięcy.
mbl
REKLAMA