X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier o Dolnośląskim Centrum Onkologicznym: budowana placówka będzie supernowoczesna

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 20:08
- Centrum Onkologiczne we Wrocławiu jest częścią Narodowej Strategii Onkologicznej ogłoszonej przez prezydenta Andrzeja Dudę. To oczko w głowie prezydenta i wiem, jak bardzo zależy mu na tym, żeby ono w najbliższym czasie powstało - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości przekazania aktu notarialnego dot. gruntów przeznaczonych pod budowę nowego wrocławskiego centrum onkologicznego.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki: wierzę, że dzięki kompetencjom naszych lekarzy Centrum Onkologii będzie znane na całym świecie (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
  • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał nieodpłatnie samorządowi województwa dolnośląskiego ponad 22 hektary ziemi. Na tym terenie zostanie wybudowane nowe Centrum Onkologiczne
  • W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że Centrum jest częścią narodowej strategii onkologicznej
  • - Rozmawiałem o tym niedawno z panem prezydentem i wiem, jak bardzo zależy mu na tym, żeby Centrum w najbliższym czasie, w najbliższych kilku latach już wyrastało z ziemi, już powstawało - mówił szef rządu
  • Szpital pomieści maksymalnie 700 łóżek, a koszt jego budowy, wraz z wyposażeniem szacowany jest na około 700 mln zł
  • Powstanie blok operacyjny na 10-12 sal, w których rocznie przeprowadzanych będzie około 10 tys. zabiegów

- Jestem przekonany, że to będzie centrum onkologiczne, które będzie sławne nie tylko na całą Polskę, ale - poprzez jakość kadry medycznej, którą mamy, naszych wspaniałych, zdolnych lekarzy, pielęgniarki i wszystkie służby medyczne - szerzej, również w Europie - zapewnił szef rządu.

Andrzej-Duda-strategia-onkologiczna-EN-1200.jpg
5 mld zł na walkę z rakiem. Narodowa Strategia Onkologiczna ważną propozycją prezydenta

"Oczko w głowie prezydenta"

Mateusz Morawiecki podkreślił, że budowana placówka będzie bardzo nowoczesna. - Jest to też część Narodowej Strategii Onkologicznej ogłoszonej przez pana prezydenta Andrzeja Dudę. Pan prezydent jest spiritus movens, jest inspiratorem różnych inicjatyw w obszarze medycznym, w obszarze medycyny, w obszarze służby zdrowia. Ale to Dolnośląskie Centrum Onkologiczne, to oczko w głowie pana prezydenta. Rozmawiałem o tym niedawno z panem prezydentem i wiem, jak bardzo zależy mu na tym, żeby ono w najbliższym czasie, w najbliższych kilku latach już wyrastało z ziemi, już powstawało - mówił szef rządu.

- Rząd zdecydował również o przeznaczeniu ok. 300 mln złotych na realizację tego projektu w najbliższych kilku latach - dodał Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że to będzie wielka inwestycja o charakterze medycznym, supernowoczesna, ponieważ osoby chorujące na nowotwór walczą nie tylko z chorobą, ale też i czasem. - To jest taki wyścig z czasem, a wyścig z czasem to jest dobra diagnoza, to zastosowana właściwa terapia, to specjaliści, którzy są dostępni i wreszcie personel medyczny czy łóżka szpitalne we właściwy sposób wyposażone i cala terapia lekowa - mówił premier.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Blisko 3 mld zł na Fundusz Medyczny. Inicjatywa prezydenta, która wzmocni służbę zdrowia

Dodał, że jest przekonany, iż tą inwestycją w ten sposób "wlewamy nadzieję w serca Polaków, w serca tych, którzy niepokoją się, co by było, co będzie, co jest, jeśli jestem dotknięty czy dotknięta tą bardzo niedobrą chorobą". - Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Jestem przekonany, że to Dolnośląskie Centrum Onkologii, zresztą w bardzo logiczny sposób przygotowane, zbierające zasoby z trzech innych centrów, będzie takim nowoczesnym ośrodkiem, który tę nadzieję w sercach Dolnoślązaków i Polaków będzie wzmacniał - powiedział szef rządu.

szpital dziecko shutterstock_412245748 1200.jpg
"Projekt ustawy w Sejmie za mniej niż miesiąc". Paweł Mucha o Funduszu Medycznym

Jak samodzielnie badać piersi (PAP) Jak samodzielnie badać piersi (PAP)

"Porozumienie na korzyść mieszkańców"

Szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że budowa Nowego Szpitala Onkologicznego nie byłaby możliwa bez porozumienia koalicyjnego, które zostało podpisane przez Prawo i Sprawiedliwość z marszałkiem województwa Cezarym Przybylskim i Bezpartyjnymi Samorządowcami. - Chociaż różnimy się w szeregu spraw, nasze porozumienie działa przede wszystkim na korzyść mieszkańców Dolnego Śląska. Dolnośląskie Centrum Onkologiczne było wpisane w to porozumienie. Ten dzień jest dowodem na to, że współpraca pomimo różnic jest możliwa, wzmacnia cały region i działa na rzecz i korzyść jego mieszkańców - zaznaczył Michał Dworczyk.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dodatkowe 2,75 mld zł na ochronę zdrowia. Politycy chwalą inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że przekazanie gruntu Skarbu Państwa pod budowę nowego szpitala oraz dofinansowanie inwestycji dużą kwotą pieniędzy to efekt dobrej współpracy rządu i samorządu na Dolnym Śląsku. - Ta współpraca (finansowa - przyp. red.) umożliwi nam przeprowadzenie tej inwestycji, a też jest dowodem na to, że tam, gdzie jest dobra współpraca, tam można naprawdę bardzo wiele zrobić. Panie premierze, dziękuję bardzo - powiedział samorządowiec.

Przypomniał, że dzięki wsparciu rządu bardzo zaawansowana jest też budowa ośrodka narciarskiego na Polanie Jakuszyckiej oraz dzięki współpracy i przychylności przeprowadzany jest skutecznie proces przekazywania i rewitalizacji linii kolejowych na Dolnym Śląsku, które samorząd sukcesywnie przywraca do ruchu kolejowego.

shutterstock_płuca lekarz 1200.jpg
Narodowa Strategia Onkologiczna ma poprawić zdrowie Polaków

Lecznica za 700 mln złotych

Podpisany pomiędzy samorządem a Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa akt notarialny zakłada przekazanie przez Skarb Państwa pod budowę szpitala 22 ha ziemi na wrocławskich Żernikach, wartej 18,5 mln zł. Budowa szpitala ma kosztować 700 mln zł i zakończyć się w 2028 roku. Działalność medyczna w szpitalu będzie prowadzona w ramach tzw. unitów, czyli obszarów wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu chorób określonych organów, np.: nowotwory piersi, nowotwory układu moczowego, nowotwory płuc, pulmonologia nieonkologiczna czy hematologia. Szpital pomieści 701 łóżek, powstanie tu blok operacyjny na 10-12 sal, gdzie rocznie przeprowadzanych będzie około 10 tys. zabiegów.

Nowy szpital onkologiczny powstanie z połączenia trzech obecnie istniejących we Wrocławiu jednostek: Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Wszystkie trzy jednostki stworzą jeden podmiot, który dostanie nowoczesną i godną siedzibę. Razem z istniejącym już w pobliżu Szpitalem im. T. Marciniaka nowy szpital stworzy swoisty kampus, gdzie każda część będzie współgrała z pozostałymi i współpracowała.


mbl

Czytaj także

"Razem pokonamy pandemię". Prezydent wspiera Ślązaków w walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 15:23
- W tych dniach wszyscy jesteśmy ze Śląska, razem pokonamy pandemię - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. - A tym, którzy o tym zapominają, przekazuję prosty komunikat - opamiętajcie się i swoją energię skierujcie na pozytywne działania - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent podziękował bieszczadzkiej Straży Granicznej za "świetną pracę"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 21:52
Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że był w Bieszczadach na wspólnym patrolu z funkcjonariuszami Straży Granicznej i podziękował im za "świetną pracę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 11:03
"Celem ustawy jest wprowadzenie nowych regulacji w zakresie zapewnienia kobietom w ciąży bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą, a tym samym zapewnieniu zdrowia matki i prawidłowego rozwoju dziecka" - napisano w informacji prezydenckiej kancelarii.
rozwiń zwiń