Sędzia podejrzewany o gwałt na byłej partnerce. SN uchylił mu immunitet

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła w poniedziałek immunitet sędziemu, który miał dopuścić się gwałtu i wyraziła zgodę na jego zatrzymanie oraz pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. - Postanowienie jest nieprawomocne - poinformował rzecznik tej Izby Piotr Falkowski.

2020-05-25, 21:21

Sędzia podejrzewany o gwałt na byłej partnerce. SN uchylił mu immunitet
Sąd Najwyższy. Foto: shutterstock.com/kolbet

Jak powiedział Piotr Falkowski, Sąd Najwyższy zgodził się na zatrzymanie sędziego i ewentualne tymczasowe aresztowanie. Ponadto SN zdecydował o zawieszeniu sędziego w czynnościach i obniżył mu uposażenie o 40 proc.

Powiązany Artykuł

prokuratura1200.jpg
Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów. Prawie 100 wniosków o zgodę na ukaranie

- Postanowienie jest nieprawomocne [...] dopiero, gdy się uprawomocni prokurator będzie mógł postawić zarzuty. Natomiast te środki dodatkowe, czyli zawieszenie w czynnościach i obniżenie uposażenia, obowiązują już od dzisiaj - dodał Falkowski.

Poważne oskarżenia wobec sędziego Jakuba K.

Pod koniec kwietnia Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej informował o złożeniu wniosku do Izby Dyscyplinarnej o uchylenie sędziemu Jakubowi K. immunitetu oraz o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztu. Sędzia - według podawanych informacji - miał dopuścić się gwałtu na sędzi, z którą łączyły go wcześniej stosunki osobiste. Do zdarzenia doszło w czerwcu 2019 r.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Rozwiązanie, które jest odpowiedzią na dramaty". Sejm za ustawą antyprzemocową

REKLAMA

- Po ewentualnym pozytywnym rozpatrzeniu wniosku WSW zamierza przedstawić Jakubowi K. zarzut zgwałcenia. Czyn ten zagrożony jest karą do 12 lat pozbawienia wolności - zaznaczała PK.

Sędzia ma prawo do odwołania

Wniosek PK obejmował też kwestię zezwolenia na zatrzymanie oraz na areszt podejrzewanego. - W złożonym w Sądzie Najwyższym wniosku WSW wskazał, że dla zachowania prawidłowego toku postępowania niezbędne jest zastosowanie wobec Jakuba K. izolacyjnego środka zapobiegawczego. W obliczu grożącej K. surowej kary pozbawienia wolności może on podejmować bezprawne kroki, które mogą wpływać na bieg postępowania karnego - przekazywała prokuratura.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Jan Holoubek: to historia warta każdych pieniędzy

Zgodnie z przepisami, sprawę w pierwszej instancji rozstrzygnął jednoosobowy skład sędziowski Wydziału I Izby Dyscyplinarnej SN - sędzia Adam Roch. Sędziemu przysługuje odwołanie do Wydziału II Izby Dyscyplinarnej w ciągu siedmiu dni od otrzymania tego postanowienia.

REKLAMA

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej