"Oskarżenia nikczemne i nieuzasadnione". Gliński odpowiada opozycji ws. ministra zdrowia
- Zależy wam tylko na awanturach, paszkwilach, insynuacjach i kłamstwach. I to wszyscy widzą - mówił w Sejmie wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, kiedy opozycja przerywała mu wystąpienie dotyczące oskarżeń pod adresem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
2020-05-27, 12:19
Michał Szczerba (KO) wystąpił na początku obrad z wnioskiem formalnym, aby w Sejmie odbyła się debata o standardach życia publicznego, uczciwości, przejrzystości, jawności, a także o majątku polityków.
Powiązany Artykuł
"Nigdy nie nadzorowałem NCBiR". Łukasz Szumowski odpowiada posłom opozycji
Wniosek posła klubu KO
- Składam wniosek formalny dotyczący uzupełnienia porządku obrad o informację prezesa Rady Ministrów na temat gigantycznego konfliktu interesów Łukasza Szumowskiego jako wiceministra nauki i ministra zdrowia przyznającego granty Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju oraz Agencji Badań Medycznych - mówił poseł.
- Podczas 30 lat wolnej Polski na szczytach władzy nigdy nie było tak gigantycznego konfliktu interesu. Nadzorowane przez wiceministra nauki i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego rządowe agendy przyznawały i przyznają setki milionów dotacji rodzinnym spółkom. Łukasz Szumowski jest twórcą nowego modelu biznesowego. Łukasz Szumowski występuje w roli nadzorcy, decydenta i beneficjenta - podkreślił Michał Szczerba.
REKLAMA
- Efektem grubych milionów dotacji jest wzrost wartości spółek rodzinnych - dodał poseł KO. Ocenił także, że "politycznie Łukasz Szumowski stąpa po polu minowym, jego ministerialna kariera musi się skończyć".
"Pan poseł się myli"
Prowadząca obrady marszałek Sejmu Elżbieta Witek oceniła, że nie był to wniosek formalny wraz z uzasadnieniem. W odpowiedzi Michał Szczerba zawnioskował o przerwę.
Powiązany Artykuł
"Nie podejmował żadnych działań związanych z przyznawaniem grantów przez NCBR". Gowin o Szumowskim
O głos ad vocem poprosił wicepremier Piotr Gliński. - Padły tutaj oskarżenia nikczemne, niczym nieuzasadnione - podkreślił.
- Pan poseł myli się. Być może jest to także coś więcej niż tylko pomyłka, ponieważ minister Łukasz Szumowski nigdy nie nadzorował agencji, o których pan mówi. Gdyby pan miał jakąkolwiek orientację w tej kwestii, to wiedziałby także, że te agencje, tak było także za waszych rządów, działają według pewnych procedur, które są transparentne - zaznaczył wicepremier. Według niego "to są skandaliczne oskarżenia".
REKLAMA
"Polacy to widzą i oceniają w wyborach"
Wystąpienie Piotra Glińskiego było przerywane przez posłów opozycji okrzykami z sali: "Pokażcie oświadczenia majątkowe". Elżbieta Witek poprosiła posłów o spokój.
Kontynuując, minister kultury ocenił, że zarzuty, które wygłosił Michał Szczerba, były "niegodne i nikczemne". - Jeszcze raz powtarzam: minister Szumowski nie nadzorował nigdy agend, o których pan mówił. Procedury w tych agendach - gdyby pan się orientował, to by pan wiedział - są uczciwe, a także dostępne dla każdego. Są kontrolowane w sposób cywilizowany, natomiast państwa zachowanie tu, w tej izbie, cywilizowane nie jest - oświadczył.
- Tak wygląda parlament z państwa udziałem. Na szczęście Polacy to widzą i oceniają w poszczególnych wyborach. W tych, które nadchodzą i odbędą się w czerwcu tego roku, Polacy także ocenią. Zależy wam tylko na awanturach, paszkwilach, insynuacjach, kłamstwach i to wszyscy widzą - zwrócił się Piotr Gliński do posłów opozycji.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Szef KPRM: opozycja cynicznie i kłamliwie atakuje ministra zdrowia
"Wymachujecie konstytucją wtedy, kiedy wam to wygodne"
Kiedy po raz kolejny posłowie opozycji nie dali dojść do słowa Piotrowi Glińskiemu, ten przerwał. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała, że nie będzie upominała posłów w nieskończoność i skorzysta z regulaminu Sejmu. - To, co państwo robicie, jest po prostu karygodne - oceniła. - Wymachujecie konstytucją i regulaminem tylko wtedy, kiedy jest wam to wygodne. W tej izbie ten regulamin obowiązuje każdego - dodała.
"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek w artykule "Biznesowa ośmiornica braci Szumowskich", że Łukasz i Marcin Szumowscy "stworzyli sieć powiązań", a spółka OncoArendi, której prezesem jest od początku Marcin Szumowski, a w której udziały - poprzez inne firmy - ma żona Łukasza Szumowskiego, dostała ok. 300 mln zł dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które podlega Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Łukasz Szumowski był wiceszefem MNiSW od końca 2016 do początku 2018 r., kiedy to stanął na czele resortu zdrowia.
bb
REKLAMA