"Bezkarność działa demoralizująco". Prezes IPN o przedawnieniu zbrodni komunistycznych

- Nie ma zgody na jakiekolwiek przedawnienie zbrodni komunistycznych. Bezkarność sprawców działa demoralizująco i zachęca do powtórzenia zbrodni - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

2020-06-02, 07:20

"Bezkarność działa demoralizująco". Prezes IPN o przedawnieniu zbrodni komunistycznych

Powiązany Artykuł

IPN Kopalnia Wujek stan wojenny 1200.jpg
"Przestępstwa komunistów powinny być rozliczone". Andrzej Dera o nowelizacji ustawy IPN

Gazeta zapytała szefa IPN, czy nie obawia się, że zbrodnie komunistyczne ulegną przedawnieniu.

- Nie ma zgody na jakiekolwiek przedawnienie zbrodni komunistycznych. 1 sierpnia 2020 r. kończy się czas, w którym są ścigane, ale nie ma obawy, że się przedawniają. Nie będzie ich przedawnienia, podobnie, jak nie ulegają przedawnieniu nazistowskie zbrodnie niemieckie - tłumaczył dr Szarek.

- IPN nie ma inicjatywy ustawodawczej, ale organy państwa polskiego nią dysponujące nie dopuszczą do sytuacji, w której zbrodnie komunistyczne się przedawniają. Bezkarność sprawców działa niezwykle demoralizująco i zachęca do powtórzenia zbrodni, zło nieukarane zwykle powraca - mówił szef IPN.

"Nie było woli osądzenia"

- Wniesienie nowelizacji to zadanie dla innych organów państwowych (poza IPN - red.). Mają one odpowiednią wiedzę w tym względzie i myślę, że sprawa byłaby wcześniej załatwiona, gdyby nie stan epidemii - zauważył dr Szarek.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_strajk_Piast_IPN.jpg
"Sprężyć się i zacząć działać". Andrzej Rozpłochowski o pracy nad nowelą ustawy o IPN

Odniósł się do stwierdzenia, że problem rozliczenia zbrodni komunistycznych był i jest nadal palący.

- Warto stale podkreślać, że wielu sprawców komunistycznych zbrodni uniknęło odpowiedzialności, ponieważ po 1989 r. nie było woli, aby te zbrodnie ścigać, aby osoby odpowiedzialne za nie poniosły karę. Nie było woli osądzenia. Można podawać dziesiątki przykładów - podkreślił prezes IPN.

Niechlubny symbol

- Do rangi symbolu urasta fakt, że dopiero teraz z Sądu Najwyższego zostały usunięte portrety jego prezesów z czasów komunizmu. Sądownictwo czy też to, co nazywamy wymiarem sprawiedliwości, było jednym z filarów systemu komunistycznego. A po 1989 r. to był segment, który w niewielkim stopniu został odcięty od powiązań z czasów PRL. To jeden z powodów, że sprawy rozliczeniowe nie były prowadzone skutecznie - zaznaczył.

pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej