X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Konflikt chińsko-indyjski. Ekspert: wydaje się, że sytuacja na chwilę wymknęła się spod kontroli

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 21:30
- Chińscy dyplomaci są wychowani w kulcie "całych Chin" - uważają, że wszystkie terytoria, które kiedyś były chińskie, cały czas im się należą. Tak też działają - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Zalewski z Instytutu im. Michała Boyma. 
Protesty przeciwko Chinom w Indiach
Protesty przeciwko Chinom w IndiachFoto: PAP/EPA/RAJAT GUPTA

We wtorek doszło do starć pomiędzy żołnierzami z Chin i Indii. Do wymiany ognia doszło na spornym odcinku granicy chińsko-indyjskiej w Dolinie Galwan. Indyjska armia poinformowała, że zabitych zostało 3 żołnierzy tego kraju. Rzecznik chińskiego MSZ stwierdził zaś, że nie ma wiedzy o żadnym zajściu na granicy z Indiami. Pojawiają się jednak informacje, że śmierć mogli ponieść także żołnierze chińskiej armii. Hu Xijin, redaktor naczelny dziennika "Global Times", który uznawany jest za propagandową tubę władz, napisał w jednym z mediów społecznościowych, że w starciach w Dolinie Galwan ucierpieli także Chińczycy. Obydwie strony obwiniają się o naruszenie granicy. Według strony indyjskiej w Dolinie Galwan doszło do brutalnych starć. Indie poinformowały o śmierci oficera i dwóch żołnierzy. Napięta sytuacja w tym regonie utrzymuje się już od kilku tygodni. Zarówno Chiny, jak i Indie skierowały na sporny obszar dodatkowe oddziały żołnierzy.

Indie USA 1200.jpg
Indie znów odrzuciły ofertę mediacji prezydenta Trumpa w sporze z Chinami

"Sytuacja wymknęła się spod kontroli"

Jak mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Zalewski, ekspert ds. polityki i gospodarki Indii wyjaśniał, że to typowy konflikt graniczny "między dwoma państwami, które w swojej historii nie zdołały delimitować granic, tzn. obie strony roszczą sobie pretensje do terytorium po drugiej stronie". Gość zaznaczył, że ta granica sporna ma ok. 3500 km. - W związku z tym, miejsc, w których może dojść do walk, jest dużo, podobnie jak potencjalnych dynamitów, które mogą to rozsadzać - zaznaczył gość Polskiego Radia 24. 


Posłuchaj
09:08 Opalinski1_PR24_AAC 2020_06_18-19-36-25.mp3 Krzysztof Zalewski z Instytutu Michała Boyma o sytuacji na pograniczu chińsko-indyjskim ("Świat w powiększeniu"/ PR24)

 

Jak mówił Krzysztof Zalewski, "w tym konkretnym konflikcie jest podejrzenie, że to Chiny były stroną atakującą, zaś ze strony indyjskiej - podejrzenie, że wciągnęli w pułapkę żołnierzy i że zginęło ich około 20". - Według jednej z gazet indyjskich, zginęło 40 chińskich żołnierzy. Strona chińska milczy na ten temat. Nie wiemy, jak duże są te straty, a to po tym moglibyśmy oszacować, czy to wypadek przy pracy, czy elementy wielkiej polityki - powiedział gość Polskiego Radia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Akcja Chin w pobliżu Tajwanu. Myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną wyspy

Podkreślił, że w myśl jego roboczej hipotezy, "to element polityki Chin, które się rozpychają". - Wiadomo, co się dzieje w Hongkongu: Chiny chcą odzyskać kontrolę nad - jak im się wydaje - swoim zbuntowanym miastem, co chwila dochodzi do incydentów na Morzu Południowo-Chińskim. Z naszego punktu widzenia Chiny są agresywne. Chińscy dyplomaci są jednak  wychowani w kulcie "całych Chin" - uważają, że wszystkie terytoria, które kiedyś były chińskie, cały czas im się należą. Tak też działają - ocenił Krzysztof Zalewski. - Wydaje się, że ten poniedziałkowy konflikt był niezamierzony, że sytuacja wymknęła się spod kontroli - podkreślił.

Trudna delegalizacja Antify

W drugiej części "Świata w powiększeniu" - o zapowiedziach wpisania Antify na listę organizacji terrorystycznych. Jak mówił w Polskim Radiu 24 dr Sławomir Ozdyk, specjalista ds. terroryzmu i ekstremizmu politycznego, "Antifa jest częścią ruchu »lewicowych autonomistów«, do którego należą różnego rodzaju ugrupowania, od lewej, do lewackiej strony sceny politycznej". Jak mówił, jej celem jest zniszczenie kapitalizmu. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Donald Trump zapowiada uznanie Antify za organizację terrorystyczną


Posłuchaj
11:33 Opalinski2_PR24_AAC 2020_06_18-19-45-35.mp3 Dr Sławomir Ozdyk, specjalista od terroryzmu o Antifie ("Świat w powiększeniu"/ PR24)

 


***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: Krzysztof Zalewski (Instytut im. Michała Boyma), dr Sławomir Ozdyk (specjalista ds. terroryzmu i ekstremizmu politycznego)

Data emisji: 18.06.2020

Godzina emisji: 19.33


mbl

Czytaj także

"Niesprawiedliwa decyzja". Ambasada Chin w Delhi odrzuca krytykę Indii ws. testów na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:58
Chińska ambasada w Indiach określiła jako "niesprawiedliwą i nieodpowiedzialną" decyzję tego kraju o wycofaniu z użycia chińskich testów immunologicznych na koronawirusa. Indyjska Rada Badań Medycznych (ICMR) oceniła, że są one niedokładne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska dziennikarka na Tajwanie: dezinformacja chińska i rosyjska ma nas osłabić

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 17:33
- Zarówno dezinformacja chińska, jak i rosyjska, działa w ten sposób, że wrzuca w mniej więcej tym samym czasie różnego rodzaju teorie spiskowe tak, żeby odbiorca miał chaos informacyjny, zupełnie się w tym pogubił i był osłabiony - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen, polska dziennikarka i korespondentka polskich mediów na Tajwanie. W ten sposób odniosła się do wojny informacyjnej toczonej przez Chiny i Rosję w związku z pandemią koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty ponownie na ulicach Hongkongu. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 13:13
Tysiące osób protestowało w Hongkongu przeciw ograniczaniu autonomii regionu poprzez narzucenie mu przepisów o bezpieczeństwie narodowym. USA zagroziły sankcjami, jeśli Pekin się na to zdecyduje, a chińskie MSZ zapowiedziało odwet.
rozwiń zwiń