Wykryto wyższy poziom radiacji. Źródło w regionie Bałtyku, może to być Rosja, Petersburg
Czujniki promieniowania stacji monitorującej w Sztokholmie wykryły wyższy niż zwykle, ale nieszkodliwy poziom izotopów wytwarzanych w wyniku rozszczepienia jądra atomowego, którego źródło pochodzi prawdopodobnie z okolic Bałtyku lub jego obszaru – podała Organizacji do spraw Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBTO)
2020-06-28, 00:23
Organizacja do spraw Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBTO) zarządza globalną siecią setek stacji monitorujących, które z pomocą metod sejsmicznych, hydroakustycznych i innych technologii monitorują, czy w którymś miejscu na świecie nie dochodzi do testów broni jądrowej.
Jak zauważa agencja Reutera, te technologie mogą mieć także inne zastosowanie. Jedna ze stacji skanujących atmosferę w poszukiwaniu izotopów promieniotwórczych, mogących być przenoszonych przez wiatr na duże odległości, wykryła wyższy niż zwykle poziom trzech izotopów: cezu-134, cezu-137 i rutenu-103.
Stacja ta znajduje się w Sztokholmie. CTBTO poinformowała o wzroście poziomu izotopów w piątek 26 czerwca.
Jak zaznaczył przewodniczący CTBTO Lassina Zerbo w piątek wieczorem, poziom izotopów był wyższy niż zwykle, jednak nieszkodliwy dla ludzkiego zdrowia.
REKLAMA
Lassina Zerbo dodał także, że wzrost poziomu izotopów wykryto 22/23 czerwca. Do posta Zerbo na Twitterze dołączona była mapa, na której zaznaczono obszar, na którym źródło promieniowania mogło znajdować 72 godziny przed wykryciem cząstek.
Promieniowanie może pochodzić z Rosji
Mapa obejmuje duży obszar, które obejmuje obrzeża Danii i Norwegii, południową Szwecję, znaczną część Finlandii, kraje bałtyckie i część zachodniej Rosji, w tym Petersburg.
Według CTBTO, źródłem izotopów jest prawdopodobnie źródło cywilne.
REKLAMA
- Są to z pewnością produkty rozszczepienia jądrowego, najprawdopodobniej ze źródła cywilnego - napisał Zerbo.
- Jesteśmy w stanie wskazać prawdopodobny region źródła, ale wykrycie dokładnego źródła poza mandatem CTBTO – dodał Zerbo na Twitterze.
***
REKLAMA
Reuters/Twitter/agkm
REKLAMA