X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rośnie zagrożenie chorobami przenoszonymi przez komary. Służby w Azji alarmują

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 08:53
Wiele krajów Azji Południowo-Wschodniej odnotowuje znaczny wzrost zachorowań na tropikalne choroby wirusowe: dengę i czikungunię. Zdaniem ekspertów przyczyniają się do tego regulacje wprowadzone w czasie walki z pandemią koronawirusa.
Mauersegler ernhren sich ausschlielich von Insekten, die sie in der Luft erbeuten  Hauptbestandteil sind Spinnentiere und Mcken.
Mauersegler ernähren sich ausschließlich von Insekten, die sie in der Luft erbeuten – Hauptbestandteil sind Spinnentiere und Mücken. Foto: pixabay

komar FREE 1200.jpg
Groźne komary już w Europie. Hiszpański dziennik alarmuje

Blisko 250 tys. mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej zachorowało w tym roku na dengę – wynika ze zbiorczych danych tamtejszych ministerstw zdrowia. W wyniku powikłań zmarło co najmniej kilkaset osób. W regionie notuje się też wzrost zachorowań na czikungunię.

Czytaj także: sytuacja epidemiologiczna w Hiszpanii


Większą niż zwykle liczbę zakażeń eksperci łączą z restrykcjami w poruszaniu się i zmianami ludzkich przyzwyczajeń, wymuszonymi przed pandemię COVID-19. Obie choroby są przenoszone przez komary, które mnożą się w miejscach takich, jak opuszczone budynki i place budowy, nieużywane baseny i toalety, nielegalne wysypiska i nieudrożnione kanały ściekowe.

W Indonezji od początku roku do 22 czerwca zanotowano ponad 68 tys. zachorowań na dengę – niemal o 60 proc. więcej niż rok wcześniej.

Liczba przypadków rośnie z tygodnia na tydzień

Ministerstwo zdrowia sąsiedniej Malezji podaje liczbę 50 tys. zachorowań – nieco niższą niż przed rokiem, jednocześnie jednak wiele stanów informuje o alarmująco rosnącej liczbie pacjentów z czikungunią.

Singapurskie służby medyczne alarmują, że liczba diagnozowanych przypadków dengi rośnie z tygodnia na tydzień, a w piątek liczba chorych przekroczyła 13 tys. Ponieważ sezon zachorowań może potrwać aż do października, istnieją obawy, że liczba infekcji będzie w mieście-państwie wyższa niż zanotowane siedem lat temu rekordowe 22,2 tys.

Do szczególnej ostrożności i oczyszczania potencjalnych terenów lęgowych komarów wzywają mieszkańców władze Laosu (2,2 tys. przypadków dengi) i Tajlandii (17 tys.). W tej ostatniej służby podają, że w ciągu ostatniego miesiąca podwoiła się liczba zachorowań na czikungunię.

Duże wyzwania

W rozmowie z singapurskim kanałem CNA z początku czerwca specjalista od chorób zakaźnych w Nanyang Technological University, dr Luo Dahai wskazał przyczyny wzrostu zachorowań na tropikalną gorączkę. Jedną z nich jest upalna i deszczowa pogoda: takie warunki sprzyjają wylęganiu się komarów z gatunków Aedes aegypti i Aedes albopictus przenoszących wirusy. Oba żyją we wnętrzach budynków i są aktywne za dnia.

Ludzie, którzy większość czasu zaczęli spędzać w domach, są, jego zdaniem, łatwiejszym celem dla owadów, których w efekcie pojawiło się na osiedlach znacznie więcej. W czasie pierwszych dwóch miesięcy obowiązywania restrykcji w poruszaniu się singapurska Narodowa Agencja Środowiska (NEA) odnotowała pięciokrotny wzrost liczby larw, wykrytych w domach i wspólnych przestrzeniach budynków mieszkalnych w porównaniu z poprzedzającymi dwoma miesiącami.

Dyrektor generalny w malezyjskim ministerstwie zdrowia, dr Noor Hisham Abdullah ostrzegł podczas jednej z czerwcowych konferencji prasowych, że ryzyko zakażeń chorobami przenoszonymi przez komary może rosnąć w miarę, jak przedsiębiorstwa na nowo podejmują działalność w nieużywanych od wielu miesięcy lokalach. Z kolei cytowany przez agencję Bloomberg specjalista od chorób zakaźnych z Duke-NUS Medical School w Singapurze, Ooi Eng Eong obawia się, że mobilizacja populacji do walki z komarami i zacieśnienie kontroli potencjalnie niebezpiecznych miejsc mogą się okazać dużymi wyzwaniami.

Na dengę i czikungunię nie ma szczepionki 

To wszystko wydaje się jednak nie dotyczyć Filipin. Tam od stycznia do maja liczba zachorowań na dengę spadła o 46 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Komentując te informacje podczas briefingu prasowego urzędnik w filipińskim departamencie zdrowia dr Napoleon Arevalo, przypisał taki stan rzeczy właśnie wprowadzonym przez rząd ograniczeniom w poruszaniu się. - Kwarantanna jest dla rodzin okazją do porządków w domach – oświadczył.

Na dengę i czikungunię nie ma szczepionki i choć trwają nad nimi zaawansowane prace, to obecnie najlepszym sposobem walki z tymi chorobami pozostaje unikanie ukąszeń owadów. W porze deszczowej zaleca się cotygodniowe dokładne sprzątanie domów i ich okolic, zwłaszcza miejsc, gdzie może się gromadzić stojąca woda, używanie repelentów, moskitier i noszenie ubrań z długim rękawem.

dn

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Azja wirus zdrowie

Czytaj także

Do kiedy potrwa pandemia koronawirusa? Chiński ekspert prognozuje

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 16:28
Chiński epidemiolog Zhong Nanshan oszacował, że pandemia koronawirusa może potrwać do czerwca. Zaznaczył jednak, że koniecznym warunkiem, aby tak się stało, jest podjęcie przez inne kraje odpowiednich środków w walce z wirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indonezja: tysiące więźniów na wolności z powodu pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 22:49
W środę i czwartek Indonezja wypuściła na wolność ok. 18 tys. skazanych. Rząd w Dżakarcie chce w ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w zatłoczonych więzieniach. Polskie służby dyplomatyczne zabiegają o uwolnienie trzech uwięzionych tam Polaków.
rozwiń zwiń