"Podział biegnie tym samym torem". Elżbieta Królikowska-Avis o wyborach prezydenckich
- W Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych podział biegnie dokładnie tym samym torem: między Polską spod znaku Jana Pawła II a Polską spod znaku gen. Czesława Kiszczaka. Wyniki wyborów to odzwierciedlają - stwierdziła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, korespondentka polskich mediów w Wielkiej Brytanii.
2020-06-30, 14:32
W Wielkiej Brytanii w pierwszej turze wyborów prezydenta RP wygrał Rafał Trzaskowski, wyprzedzając Szymona Hołownię i Andrzeja Dudę. Oddano 109 674 ważne głosy, z czego Trzaskowski uzyskał 53 048, co stanowi 48,37 proc. ogółu, Hołownia - 19 167 (17,48 proc.), a Duda - 17 047 (15,54 proc.). Czwarte miejsce zajął Krzysztof Bosak (12 728 głosów), dalej znaleźli się Robert Biedroń (5358 głosów) i Władysław Kosiniak-Kamysz (1201 głosów). Żadnego z pozostałych kandydatów nie poparło więcej niż 350 osób.
W 10 spośród 11 utworzonych obwodów do głosowania kolejność pierwszych sześciu kandydatów była taka sama jak w skali całego kraju, w jednym - w obwodzie Londyn II - Andrzej Duda był na drugim miejscu, a Szymon Hołownia na trzecim. Frekwencja wyniosła 64,51 proc.
"Głosowania w wyborach raz na 4 lata, to nie jest nadmiar obowiązków"
O wynikach wyborów w Wielkiej Brytanii, frekwencji oraz wzajemnych relacjach obywatel-państwo, także w odniesieniu do emigrantów z Polski mieszkających na Wyspach, mówiła Elżbieta Królikowska-Avis, korespondentka polskich mediów w Wielkiej Brytanii.
- Frekwencja 64 proc. w prawdziwych demokracjach, to frekwencja dość niska. Proszę spojrzeć na Niemcy, USA czy Wielką Brytanię. Nie ma się czym chwalić - stwierdziła Elżbieta Królikowska-Avis.
REKLAMA
Posłuchaj
Gość PR24 pytana o strukturę społeczną emigracji i poglądy głosujących na Wyspach Polaków, odniosła się do dość znanych podziałów.
- W Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych podział biegnie dokładnie tym samym torem: między Polską spod znaku Jana Pawła II a Polską spod znaku gen. Czesława Kiszczaka. Wyniki wyborów odzwierciedlają ten podział - stwierdziła Elżbieta Królikowska-Avis
- Obserwowałam historię tego podziału w Wielkiej Brytanii. Na początku Polonia była zintegrowana, po 2003, po otwarciu granic, po wstąpieniu do UE zmieniła się struktura światopoglądowa Polaków w Wielkiej Brytanii. Przyjechali na Wyspy za chlebem i ten podział został ustalony - dodała.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Wielka Brytania: rekordowa liczba Polaków zarejestrowała się do udziału w wyborach
Według Elżbiety Królikowskiej-Avis sztab Andrzeja Dudy powinien walczyć o jak najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich.
- Powinno się podnosić sprawę stosunku obywatela do państwa. Zobowiązania władzy wobec obywatela są powszechnie znane, a rzadziej wspomina się o zobowiązaniach obywatela wobec państwa. Prezydent obiecuje wciąż nowe gratyfikacje. To jest w porządku, ale powinien zaapelować do wyborców o ich udział w procesach demokratycznych - stwierdziła korespondentka w rozmowie z PR24. - Głosowania w wyborach raz na 4 lata, to nie jest nadmiar obowiązków - dodała.
***
Na terytorium Wielkiej Brytanii wybory prezydenta RP odbywały się tylko korespondencyjnie. Do wyborców, którzy się zarejestrowali, wysłano 129 417 pakietów wyborczych. W terminie odesłanych zostało 114 100 z nich, co oznacza, że 4426 głosów nie mogło zostać uwzględnionych, najczęściej z powodu braku podpisanego oświadczenia o osobistym i tajnym głosowaniu, niezaklejonej koperty bądź postawienia znaku X przy więcej niż jednym nazwisku lub niepostawienia go wcale. W Wielkiej Brytanii zainteresowanie wyborami było znacznie wyższe niż w jakichkolwiek wcześniejszych wyborach.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Elżbieta Królikowska-Avis (korespondentka polskich mediów w Wielkiej Brytanii)
Data emisji: 30.06.2020
Godzina emisji: 13.33
PR24/PAP/IAR/tb
REKLAMA