Prezydent: polskie rolnictwo wymaga wszechstronnej troski ze strony państwa

- Sprawy polskiej wsi są mi bliskie i znane, przykładam do nich dużą wagę - mówił prezydent Andrzej Duda w programie "Tydzień" w TVP. Deklarował również m.in. wsparcie dla rolników i likwidację wykluczenia komunikacyjnego.

2020-07-05, 10:50

Prezydent: polskie rolnictwo wymaga wszechstronnej troski ze strony państwa

Powiązany Artykuł

uprawa rolnik rolnictwo koszta 1200.jpg

Omówienie rozmowy zostało opublikowane na stronie Kancelarii Prezydenta.

Prezydent dziękował za poparcie rolnikom, do których - jak mówił - adresowana była część z programów rządowych, takich jak 500+. Wśród sukcesów rządu oraz swoich wymieniał likwidację ubóstwa na terenach wiejskich.

- Polska wieś jest dla mnie ważna. W dużym stopniu utożsamiam się z nią. Chociaż sam jestem urodzony i wychowany w mieście, to moi dziadkowie mieszkali w małym mieście i brat mojego dziadka prowadził, a teraz kuzyn mojego ojca prowadzi gospodarstwo w górach. Często tam jeździłem, pracowałem na roli także z moim dziadkiem w Starym Sączu, bo miał swoje pole. Jest mi to po prostu bliskie - powiedział Duda.

- Rozumiem, co to znaczy pracować bardzo często niezależnie od pogody, rozumiem, co to znaczy martwić się, czy przyjdzie przymrozek lub gradobicie i zniszczy plony. Więc o tyle sprawy polskiej wsi są mi bliskie i znane. I dlatego przykładam do tego rzeczywiście dużą wagę - dodał.
Prezydent podkreślał znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego, które - jak mówił - było zapewnione dzięki rolnikom w dobie pandemii koronawirusa.

REKLAMA

Eksport żywności

- Jesteśmy wielkim eksporterem żywności, u nas żywności nie brakuje i nic nie wskazuje na to, by miało jej zabraknąć - właśnie dzięki trudowi, dzięki codziennej pracy polskich rolników. Bardzo to doceniam i ze wszystkich sił bardzo chcę pomagać rolnikom - zaznaczył Duda.

Powiązany Artykuł

PAP Duda Trzaskowski collage.jpg

Dziękował także rządowi za negocjacje ws. unijnego budżetu, w tym środków na politykę rolną i podkreślał, że dzięki tym środkom będzie rozwijana m.in. infrastruktura na wsi.
Duda nawiązywał do swojego postulatu utworzenia Funduszu Inwestycji Lokalnych, który ma służyć pozyskiwaniu wkładu własnego do wykorzystania środków unijnych.

- Po prostu Polska musi być wreszcie państwem równo rozwiniętym. To znaczy tereny wiejskie muszą być terenami, gdzie żyje się wygodnie – gdzie jest dobry dojazd, gdzie można w związku z tym mieć dobrą pracę, oczywiście oprócz rolnictwa jako takiego, gdzie opłaca się prowadzić biznes, ale gdzie jest także dostęp do dóbr kultury, szerokopasmowy internet, są miejsca do rekreacji, uprawiania sportu - mówił prezydent.

Wykluczenie komunikacyjne

Deklarował, że chce likwidować wykluczenie komunikacyjne i podkreślał działania rządu, mające wesprzeć rolników w czasie pandemii środkami w wysokości 1 mld zł.
Duda chwalił też sposób prowadzenia upraw na polskiej wsi.

REKLAMA

- U nas jest mniej ciężkiej produkcji, takiej bardzo nawozowej. Polskie rolnictwo generalnie pod tym względem jest lepsze. Nasza żywność dlatego jest tak bardzo popularna i zdobywa kolejne rynki, bo jest po prostu smaczna. To nie jest tak, gdy nieraz jesteśmy gdzieś w świecie, próbujemy żywności i bardzo często się zdarza, że ona ma taki smak, że po prostu trudno odróżnić truskawkę od - przepraszam - kotleta. Chodzi właśnie o to, że nasza żywność jest jednak inna. Nasza truskawka ma smak. Nasza wołowina czy wieprzowina mają smak. Nasze produkty - zwłaszcza wyrabiane metodami tradycyjnymi w małych masarniach - rzeczywiście są wspaniałe - powiedział prezydent.

Powiązany Artykuł

Prezydent Andrzej Duda 1200 PAP.jpg

Trwała polskość

Nawiązywał również do historii polskiej wsi. Zdaniem Dudy to w ogromnym stopniu dzięki polskiej wsi trwała polskość.

- Trzeba sobie powiedzieć: polska wieś pięknieje. To zasługa ludzi, którzy na niej żyją. Są wykształceni, na bardzo wysokim poziomie, światowi. W zasadzie nie ma dziś żadnej różnicy pomiędzy ludźmi, którzy mieszkają na terenach wiejskich, a tymi w mieście - oceniał prezydent.

- Wszelkie oświadczenia majątkowe posłów, senatorów i innych polityków - przypuszczam - przy oświadczeniu majątkowym ambitnego i mocno działającego polskiego rolnika to bardzo skromne majątki. Bo te maszyny, traktory, ciągniki, kombajny i dodatkowe wyposażenie, które tam jest – już tylko to są miliony złotych. A gdzie wszystkie zabudowania, gospodarstwo, ziemia itd.? Więc rzeczywiście polskie rolnictwo się rozwija, odpowiada na potrzeby współczesności i bardzo się z tego cieszę - dodał.

REKLAMA

Deklarował dalsze wspieranie rolników, w tym na wypadek klęsk żywiołowych. Wśród swoich priorytetów wymieniał rozwiązanie spraw emerytalno-rentowych rolników, kwestię spółdzielczości rolniczej, odbudowywanie także przetwórstwa owocowo-warzywnego.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej