"Na rynku paliw w Polsce na pewno będą zmiany". Roszkowski o fuzji Orlenu i Lotosu

- Połączenie z Energą i Lotosem doprowadzi do wzmocnienia kapitałowego aktywów, które będą pracowały pod jednym szyldem. Na pewno będziemy mieli trochę zmian na rynku paliw w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

2020-07-16, 15:13

"Na rynku paliw w Polsce na pewno będą zmiany". Roszkowski o fuzji Orlenu i Lotosu
Marcin Roszkowski. Foto: PR24/JW

Tematem audycji była fuzja Orlenu i Lotosu. Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen na antenie Polskiego Radia 24 podkreślał, że "musimy się łączyć (...) by budować narodowego czempiona, który przeprowadzi energetyczną transformację".

Komisja Europejska zatwierdziła połączenie obu koncernów, lecz pod pewnymi warunkami. - Część aktywów ma być sprzedana przy połączeniu. To efekt lobbingu podmiotów, które są na rynku - wyjaśnił Marcin Roszkowski.

Powiązany Artykuł

1200_Orlen_shutterstock.jpg
Grupa ORLEN umocni się na rynku chińskim

"Zapotrzebowanie jest zmniejszone"

Rozmówca zwrócił uwagę, że "Orlen już od dłuższego czasu jest obecny za granicą". - Większość z nas zna stacje benzynowe, ale to 15 proc. przychodu Orlenu. To zbyt dla hurtowej działalności. Orlen ma jednak udziały również w koncernach zajmujących się chemią. Połączenie z Energą i Lotosem doprowadzi do wzmocnienia kapitałowego aktywów, które będą pracowały pod jednym szyldem. Na pewno będziemy mieli trochę zmian na rynku paliw w Polsce. - ocenił.

Posłuchaj

Marcin Roszkowski w rozmowie na temat fuzji Orlenu i Lotosu (Temat Dnia/Gość PR24) 23:47
+
Dodaj do playlisty

Zapytany, czy fuzja będzie miała wpływ na ceny paliw, gość Polskiego Radia 24 odpowiedział, że "zarówno Orlen jak i Lotos były dawcą ceny, ale niepełnym. Ropa naftowa jest towarem lepiej notowanym. Teraz mamy rekordowo niskie ceny ze względu na konflikt Arabii Saudyjskiej z Rosją i ze względu na koronawirusa, w związku z czym zapotrzebowanie na sektor energetyczny jest teraz zmniejszone". 

REKLAMA

Czytaj także:

Prezes Instytutu Jagiellońskiego w wypowiedzi dot. PGNiG przyznał, że "ma ono bardzo dobrze usytuowane dostawy gazu na następne lata. Od strony podażowej gaz naturalny jest zabezpieczony, a to ważne, gdyż będzie pełnił istotną rolę w transformacji energetycznej". 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński)

Data emisji: 16.07.2020

Godzina emisji: 14.33

REKLAMA

PR24/pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej