"Orędownik polskich spraw". Hierarchowie wspominają kard. Zenona Grocholewskiego

2020-07-17, 14:51

"Orędownik polskich spraw". Hierarchowie wspominają kard. Zenona Grocholewskiego
Kard. Zenon Grocholewski na zdjęciu archiwalnym z dnia 16.10.2019.Foto: PAP/Łukasz Gągulski

- Był głosicielem prawdy i ciągłości życia Kościoła bez rewolucyjnych zmian - wspomina abp Henryk Hoser. - Był chodzącym “vademecum” w dziedzinie prawa i wychowania katolickiego, a przy tym wspaniałym człowiekiem - mówi kard. Kazimierz Nycz. Kardynał Zenon Grocholewski zmarł w Rzymie w wieku 81 lat.

- Straciliśmy w nim wielkiego przyjaciela i orędownika polskich spraw. Był synem ziemi wielkopolskiej, doskonałym znawcą prawa Kościoła, uczestniczył bowiem w redakcji nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego, który obecnie obowiązuje - powiedział abp Henryk Hoser, który w latach 2005-2008 pracował w Kurii Rzymskiej w Kongregacji Ewangelizacji Narodów i znał osobiście kard. Grocholewskiego.


Posłuchaj

W Rzymie zmarł kardynał Zenon Grocholewski, bliski współpracownik Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka - Piotr Kowalczuk (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

 

Jak podkreślił abp Hoser, w każdej dziedzinie kard. Grocholewski wykazywał się wielkimi kompetencjami, doświadczeniem i mądrością. - Miał zawsze wyważony stosunek do omawianych problemów. Bardzo często doskonale znał ich genezę i celowość, a w związku z tym, jego głos był wielkim wsparciem w pracach wielu kongregacji, w których pracach brał udział - powiedział hierarcha. 

Powiązany Artykuł

EN Zenon Grocholewski 1200.jpg
"Wielka strata dla Kościoła". Zmarł kard. Zenon Grocholewski, współpracownik trzech papieży

Człowiek otwartości i życzliwości

- Moja bliższa znajomość z kard. Zenonem Grocholewskim sięga roku 1988. Zostałem wtedy biskupem, a kard. Grocholewski należał do tych ludzi w Watykanie, którzy na młodsze pokolenie biskupów i księży, a także świeckich, patrzyli z wielką otwartością i życzliwością - wspomina kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. - Zawsze służył radą – nie w sensie narzucania swoich opinii, lecz udzielania kompetentnych wypowiedzi na stawiane pytania dotyczące kwestii watykańskich, rzymskich, kościelnych. A był w tej dziedzinie wielkim ekspertem - zaznacza purpurat.

Abp Henryk Hoser dodaje, że kard. Grocholewski był człowiekiem, "który w wielu sprawach umiał znaleźć złoty środek". - Był głosicielem prawdy i ciągłości życia Kościoła bez rewolucyjnych zmian - dodał abp Hoser. Wyznał, że w kontaktach osobistych "kardynał był człowiekiem bardzo ciepłym, przystępnym i dowcipnym".

Związany z Polską

Duchowny zwrócił uwagę, że kard. Grocholewski do końca czuł się głęboko związany z Polską. - Przez lata był ostoją Polaków za granicą i w kraju. Często odwiedzał zgromadzenia zakonne, siedziby generalatów i był bliskim kontakcie z duchownymi z Polski - powiedział abp Hoser.


Były prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, kardynał Zenon Grocholewski, jako legat papieski w Polsce, w 2015 r. Były prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, kardynał Zenon Grocholewski, jako legat papieski w Polsce, w 2015 r. PAP/Grzegorz Michałowski

- Kardynał Zenon Grocholewski nie ukrywał swojej miłości do Polski - wspomina biskup diecezjalny włocławski Wiesław Mering, dodając, że był człowiekiem wielkiego autorytetu.

Posłuchaj

Biskup Wiesław Mering: kardynał Zenon Grocholewski żył w służbie Kościoła i ludzi (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

- Po wielu latach pełnej poświęcenia służby Bogu i ludziom w Polsce i na świecie odszedł do Domu Ojca kard. Zenon Grocholewski. Módlmy się, by Pan przyjął go do grona zbawionych i obdarzył pokojem - napisał na Twitterze przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki.

Przyjaciel świętego papieża

- Mogę powiedzieć, że ks. kardynał Grocholewski był przyjacielem św. Jana Pawła II. Przez cały czas jego pontyfikatu wspierał go, jeśli chodzi i kwestie prawa kanonicznego – tu był ekspertem, jeśli chodzi o kwestię wychowania katolickiego, bo był ekspertem Sygnatury Apostolskiej, potem był prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Jeszcze nie tak dawno rozmawiałem z księdzem kardynałem. On opowiadał o swoich rozmowach, o spotkaniach ze św. Janem Pawłem II. To niesamowite, jak biło z niego wielkie zaangażowanie, zainteresowanie, troska o Polskę, Polaków, o to, co dzieje się w naszym kraju - mówił w TVP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

- To był orędownik Polski i Polaków na arenie międzynarodowej. Jako prefekt kongregacji był obecny praktycznie na całym świecie. To wielka strata. Tracimy wielkiego orędownika. Rzym bez księdza kardynała to już nie jest ten sam Rzym dla Polski i Polaków - zaznaczył rzecznik KEP.

pg,Archidiecezja Warszawska,KEP,IAR,PAP,TVP

Polecane

Wróć do strony głównej