X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Takiej kwoty nigdy wcześniej nie było". Premier o środkach UE wynegocjowanych dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 07:21
- To porozumienie jest dobre dla Polski, prawie 160 miliardów euro - powiedział premier Mateusz Morawiecki, informując o uzgodnieniach dotyczących unijnego budżetu na najbliższych siedem lat i funduszu odbudowy.  - Takiej kwoty nigdy wcześniej nie było. To będzie dobry zastrzyk rozwojowy - dodał.
Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban
Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor OrbanFoto: PAP/Radek Pietruszka

twitter spotkanie premier 1200.jpg
Jest porozumienie w sprawie pakietu finansowego dla Unii Europejskiej

Mateusz Morawiecki powiedział, że porozumienie przynosi naszemu krajowi ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach.

- Razem z uprzywilejowanymi pożyczkami porozumienie daje Polsce 160 mld euro w cenach bieżących - dodał. Podkreślił, że w porozumieniu nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi.


Posłuchaj
00:34 10534503_1.mp3 Premier w Brukseli: wynegocjowany kontrakt bardzo dobry dla Polski i jej rozwoju (IAR)

 

Szef polskiego rządu mówił też, że fundusz dotacyjny, ze względu na grupę państw "skąpców", został ograniczony o 22 proc. względem wyjściowych propozycji. - Udział w tym Polski został ograniczony tylko o 3 proc. - zauważył.

- W ostatniej nocnej rundzie rozmów wynegocjowaliśmy jeszcze 600 mln euro na regiony, które potrzebują najwięcej środków na rozwój - dodał.

Praworządność a budżet

- Nie ma żadnego połączenia między wymiarem politycznym a gospodarczym, to są dwa różne porządki - zapewnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu szczytu budżetowego.

- Chcemy dyscypliny budżetowej, chcemy, żeby pieniądze były wydawane w najlepszy możliwy sposób, żeby były kontrolowane i nadzorowane przez Europejski Trybunał Audytorów - zapewnił Mateusz Morawiecki.

- Drugi porządek, z którym się nie zgadzam, to to, że Polska jest oskarżana o łamanie praworządności. My to kwestionujemy, jesteśmy zresztą w nierównym dialogu z Komisją Europejską i instytucjami europejskim - podkreślił. Ocenił, że ten dialog trwa już bardzo długo - dwa lata, dwa i pół roku i w przypadku Polski ta procedura staje się już torturą.

ue_1200.jpg
Jest porozumienie ws. budżetu UE. Wiemy, ile dostanie Polska

- W tym kontekście powiedzieliśmy bardzo jasno w ramach negocjacji, że to są dwa oddzielne tematy. I udało nam się utrzymać to sformułowanie w konkluzjach - powiedział Morawiecki, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

- Jest nawet jasne oświadczenie, że wkrótce Rada Europejska zajmie się tym zagadnieniem - dodał. Przypomniał, że Rada podejmuje decyzje jednomyślnie.

Współpraca z partnerami

Zadeklarował, że "chcemy współpracować z partnerami, chcemy praworządności, ale jest to zupełnie inny porządek" niż dyscyplina budżetowa, którą też chcemy mieć oraz nadzór nad sektorem budżetowym.

Węgierski premier Wiktor Orban powiedział, że to powiązanie jest jak pole minowe. Według niego "chciano zapoczątkować nowy reżim", bo "nie była to modyfikacja już obowiązujących procedur, tematów czy przedsięwzięć".

- Ich zamiarem było wprowadzić nowy reżim, czy też nowy instrument, mechanizm, który mógłby połączyć politykę i pieniądze, a my to zatrzymaliśmy. Nie ma już szans, by stworzyć taki system - zapewnił Orban.

Zapewnił, że to wielkie zwycięstwo Polski i Węgier oraz dwu pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej - Czech i Słowacji.

pkur

Czytaj także

Nieoficjalnie: mechanizm "fundusze za praworządność" wykreślony

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 00:59
W pakiecie finansowym dla Unii, uzgodnionym na szczycie w Brukseli, nie ma mechanizmu "fundusze za praworządność” i powiązania z artykułem 7. unijnego traktatu - ustaliło nieoficjalnie Polskie Radio. Zapis ten został usunięty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest porozumienie w sprawie pakietu finansowego dla Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 05:36
Przywódcy 27 krajów Wspólnoty osiągnęli porozumienie piątego dnia negocjacji na szczycie w Brukseli. Uzgodniono zarówno budżet Unii Europejskiej na najbliższych siedem lat, jak i fundusz odbudowy po pandemii wywołanej koronawirusem.
rozwiń zwiń