"Takiej kwoty nigdy wcześniej nie było". Premier o środkach UE wynegocjowanych dla Polski
- To porozumienie jest dobre dla Polski, prawie 160 miliardów euro - powiedział premier Mateusz Morawiecki, informując o uzgodnieniach dotyczących unijnego budżetu na najbliższych siedem lat i funduszu odbudowy. - Takiej kwoty nigdy wcześniej nie było. To będzie dobry zastrzyk rozwojowy - dodał.
2020-07-21, 07:21
Powiązany Artykuł
Mateusz Morawiecki powiedział, że porozumienie przynosi naszemu krajowi ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach.
- Razem z uprzywilejowanymi pożyczkami porozumienie daje Polsce 160 mld euro w cenach bieżących - dodał. Podkreślił, że w porozumieniu nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi.
Posłuchaj
Szef polskiego rządu mówił też, że fundusz dotacyjny, ze względu na grupę państw "skąpców", został ograniczony o 22 proc. względem wyjściowych propozycji. - Udział w tym Polski został ograniczony tylko o 3 proc. - zauważył.
REKLAMA
- W ostatniej nocnej rundzie rozmów wynegocjowaliśmy jeszcze 600 mln euro na regiony, które potrzebują najwięcej środków na rozwój - dodał.
Praworządność a budżet
- Nie ma żadnego połączenia między wymiarem politycznym a gospodarczym, to są dwa różne porządki - zapewnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu szczytu budżetowego.
- Chcemy dyscypliny budżetowej, chcemy, żeby pieniądze były wydawane w najlepszy możliwy sposób, żeby były kontrolowane i nadzorowane przez Europejski Trybunał Audytorów - zapewnił Mateusz Morawiecki.
- Drugi porządek, z którym się nie zgadzam, to to, że Polska jest oskarżana o łamanie praworządności. My to kwestionujemy, jesteśmy zresztą w nierównym dialogu z Komisją Europejską i instytucjami europejskim - podkreślił. Ocenił, że ten dialog trwa już bardzo długo - dwa lata, dwa i pół roku i w przypadku Polski ta procedura staje się już torturą.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
- W tym kontekście powiedzieliśmy bardzo jasno w ramach negocjacji, że to są dwa oddzielne tematy. I udało nam się utrzymać to sformułowanie w konkluzjach - powiedział Morawiecki, odpowiadając na pytania dziennikarzy.
- Jest nawet jasne oświadczenie, że wkrótce Rada Europejska zajmie się tym zagadnieniem - dodał. Przypomniał, że Rada podejmuje decyzje jednomyślnie.
Współpraca z partnerami
Zadeklarował, że "chcemy współpracować z partnerami, chcemy praworządności, ale jest to zupełnie inny porządek" niż dyscyplina budżetowa, którą też chcemy mieć oraz nadzór nad sektorem budżetowym.
Węgierski premier Wiktor Orban powiedział, że to powiązanie jest jak pole minowe. Według niego "chciano zapoczątkować nowy reżim", bo "nie była to modyfikacja już obowiązujących procedur, tematów czy przedsięwzięć".
REKLAMA
- Ich zamiarem było wprowadzić nowy reżim, czy też nowy instrument, mechanizm, który mógłby połączyć politykę i pieniądze, a my to zatrzymaliśmy. Nie ma już szans, by stworzyć taki system - zapewnił Orban.
Zapewnił, że to wielkie zwycięstwo Polski i Węgier oraz dwu pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej - Czech i Słowacji.
pkur
REKLAMA