Bp Libera: niech w dniu inauguracji w Hagii Sophii meczetu zabiją dzwony na znak żałoby

Biskup płocki Piotr Libera zwrócił się do kapłanów, aby na znak żałoby, w dniu oficjalnej inauguracji meczetu w Hagii Sophii w Stambule (Turcja), czyli w piątek 24 lipca, we wszystkich kościołach diecezji zabiły dzwony, a kościelne flagi zostały opuszczone do połowy masztów.

2020-07-23, 13:41

Bp Libera: niech w dniu inauguracji w Hagii Sophii meczetu zabiją dzwony na znak żałoby
Hagia Sophia. Foto: Nelson Antoine/shutterstock.com

Powiązany Artykuł

hagia sophia PAP 663 stambuł turcja.jpg
Hagia Sophia będzie meczetem. Turecki sąd anulował status muzeum

Ordynariusz diecezji płockiej podkreślił m.in., że przemianowaniem na meczet historycznej chrześcijańskiej świątyni zasmucony jest papież Franciszek, a biskupi katoliccy i prawosławni w USA ogłosili 24 lipca "ekumenicznym dniem żałoby i modlitwy za Hagię Sophię", wzywając wszystkie Kościoły chrześcijańskie do bicia tego dnia w dzwony i do obniżenia flag do połowy masztów.

Znak solidarności

Dlatego też biskup płocki zaapelował do kapłanów tej diecezji. - Proszę Was, Bracia, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, w piątek 24 lipca, zabiły dzwony o godz. 15.00 we wszystkich świątyniach naszej płockiej diecezji, kościelne flagi zaś – maryjna: biało-niebieska i watykańska: żółto-biała, tam, gdzie to możliwe – niech zostaną opuszczone do połowy masztów - zwrócił się bp Libera.

Przesyłając kapłanom diecezji płockiej pozdrowienia i błogosławieństwo, wspomniał, że przebywa ponownie w eremie kamedułów na Srebrnej Górze w Krakowie, gdzie – jak wyjaśnił – spędza "kilka dni na osobistej modlitwie i wyciszeniu". Modląc się m.in. za Kościół, bp Libera przebywał w krakowskim eremie klasztoru kamedułów pół roku, od początku lipca do końca grudnia 2019 r.

Dekret o przekształceniu muzeum w meczet

Powiązany Artykuł

papież Franciszek free shutter 1200.jpg
Papież: jestem bardzo zasmucony decyzją ws. Hagii Sophii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podpisał 10 lipca dekret, który formalnie czyni z Hagii Sophii meczet. Wcześniej sąd unieważnił decyzję tureckiego rządu z 1934 r. o przekształceniu meczetu w muzeum. Spotkało się to z krytyką i obawami o dalsze losy chrześcijańskiego dziedzictwa w Turcji, wyrażanymi m.in. przez papieża Franciszka, sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo i rząd Grecji.

REKLAMA

Zbudowana w VI w. Hagia Sophia jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Stambułu. Chrześcijańskie mozaiki wewnątrz świątyni będą na czas muzułmańskich modlitw zakrywane zasłonami – zapowiedział kilka dni temu rzecznik prasowy prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Podkreślił, że celem jest zachowanie wszystkich fresków, ikon i zabytkowej architektury budynku, a ozdoby z epoki bizantyjskiej będą eksponowane poza czasem muzułmańskich modlitw.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej