Bp Libera: niech w dniu inauguracji w Hagii Sophii meczetu zabiją dzwony na znak żałoby
Biskup płocki Piotr Libera zwrócił się do kapłanów, aby na znak żałoby, w dniu oficjalnej inauguracji meczetu w Hagii Sophii w Stambule (Turcja), czyli w piątek 24 lipca, we wszystkich kościołach diecezji zabiły dzwony, a kościelne flagi zostały opuszczone do połowy masztów.
2020-07-23, 13:41
Powiązany Artykuł
Hagia Sophia będzie meczetem. Turecki sąd anulował status muzeum
Ordynariusz diecezji płockiej podkreślił m.in., że przemianowaniem na meczet historycznej chrześcijańskiej świątyni zasmucony jest papież Franciszek, a biskupi katoliccy i prawosławni w USA ogłosili 24 lipca "ekumenicznym dniem żałoby i modlitwy za Hagię Sophię", wzywając wszystkie Kościoły chrześcijańskie do bicia tego dnia w dzwony i do obniżenia flag do połowy masztów.
Znak solidarności
Dlatego też biskup płocki zaapelował do kapłanów tej diecezji. - Proszę Was, Bracia, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, w piątek 24 lipca, zabiły dzwony o godz. 15.00 we wszystkich świątyniach naszej płockiej diecezji, kościelne flagi zaś – maryjna: biało-niebieska i watykańska: żółto-biała, tam, gdzie to możliwe – niech zostaną opuszczone do połowy masztów - zwrócił się bp Libera.
Przesyłając kapłanom diecezji płockiej pozdrowienia i błogosławieństwo, wspomniał, że przebywa ponownie w eremie kamedułów na Srebrnej Górze w Krakowie, gdzie – jak wyjaśnił – spędza "kilka dni na osobistej modlitwie i wyciszeniu". Modląc się m.in. za Kościół, bp Libera przebywał w krakowskim eremie klasztoru kamedułów pół roku, od początku lipca do końca grudnia 2019 r.
Dekret o przekształceniu muzeum w meczet
Powiązany Artykuł
Papież: jestem bardzo zasmucony decyzją ws. Hagii Sophii
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podpisał 10 lipca dekret, który formalnie czyni z Hagii Sophii meczet. Wcześniej sąd unieważnił decyzję tureckiego rządu z 1934 r. o przekształceniu meczetu w muzeum. Spotkało się to z krytyką i obawami o dalsze losy chrześcijańskiego dziedzictwa w Turcji, wyrażanymi m.in. przez papieża Franciszka, sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo i rząd Grecji.
REKLAMA
Zbudowana w VI w. Hagia Sophia jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Stambułu. Chrześcijańskie mozaiki wewnątrz świątyni będą na czas muzułmańskich modlitw zakrywane zasłonami – zapowiedział kilka dni temu rzecznik prasowy prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Podkreślił, że celem jest zachowanie wszystkich fresków, ikon i zabytkowej architektury budynku, a ozdoby z epoki bizantyjskiej będą eksponowane poza czasem muzułmańskich modlitw.
pg
REKLAMA