Pierwsze modły w Hagia Sophia. Najsłynniejszy zabytek Turcji od dzisiaj jest już oficjalnie meczetem
Hagia Sophia, była chrześcijańska katedra, a przez ostatnie lata muzeum, została przez tureckie władze przekształcona w islamską świątynię. Na mocy kontrowersyjnej decyzji od piątku trwają tam pierwsze, oficjalne modły.
2020-07-24, 11:57
Położona w centrum Stambułu Hagia Sophia rokrocznie odwiedzana jest przez miliony turystów. Dziś od rana modlą się w niej tysiące muzułmanów. - Czekaliśmy na tę chwilę 86 lat. Dzięki decyzji sądu i dzięki naszemu prezydentowi możemy już tutaj się modlić - mówi jeden z tureckich wiernych.
Powiązany Artykuł
Bp Libera: niech w dniu inauguracji w Hagii Sophii meczetu zabiją dzwony na znak żałoby
Hagia Sophia powstała w ówczesnym Konstantynopolu w IV wieku naszej ery jako chrześcijańska katedra. W XV wieku w Imperium Osmańskim stała się meczetem, po I wojnie światowej została muzeum, a UNESCO wpisało ją na listę światowego dziedzictwa.
Posłuchaj
REKLAMA
Dwa tygodnie temu decyzję o przekształceniu wydał turecki sąd, a prezydent Recep Tayyip Erdogan wydał stosowny dekret. O taką zmianę od lat starały się środowiska islamistów i nacjonalistów w Turcji, którzy stanowią większość elektoratu prezydenta Erdogana.
Przekształcenie zabytku w meczet wzbudziło protesty prawosławnych chrześcijan oraz władz Grecji. UNESCO oznajmiło, że decyzja jest "godna pożałowania", a premier Grecji Kyriakos Mitsotakis ostrzegł, że tureckie władze ryzykują kolejnymi konfliktami z Zachodem.
Eksperci przypominają, że decyzja władz Turcji zbiega się z pogłębiającym się w kraju kryzysem ekonomicznym, tylko w czerwcu inflacja wyniosła 12 procent. W kraju kurczą się też dramatycznie rezerwy finansowe.
mr
REKLAMA
REKLAMA