"Solidarność to idea bliska Polakom w każdej części kraju". Premier w rocznicę Lubelskiego Lipca
- W imieniu rządu dziękuję uczestnikom strajków lubelskich w lipcu 1980 r. - przekazał premier Mateusz Morawiecki w 40. rocznicę strajków robotniczych na Lubelszczyźnie. To był powiew wolności, tu rozpoczynała się "Solidarność" i jej idea dziś bliska Polakom z każdej części kraju - podkreślił.
2020-07-26, 20:42
- "Solidarność to idea bliska Polakom w każdej części kraju. W moich podróżach po Polsce wciąż stykam się z jej codziennymi przejawami, jak i symbolami z chwalebnej przeszłości «Solidarności» i jej bohaterów" - napisał premier.
Poinformował, że to "dlatego nie mogło go dziś (w niedzielę) zabraknąć" podczas obchodów 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980. "Każdy epoka ma swój czas, a czas «Solidarności» rozpoczął się w roku 1979 od wizyty Papieża Jana Pawła II i robotniczych strajków na Lubelszczyźnie" - napisał premier.
Powiązany Artykuł
Obchody Lubelskiego Lipca 1980. Premier: tu kruszał mur komunistycznego zniewolenia
"Tu rozpoczynała się «Solidarność»"
"Pamiętam lipiec 1980 i powiew wolności. Tu rozpoczynała się «Solidarność» - od strajków w Świdniku, które zapoczątkowały rozkruszanie komunistycznego muru i bez których, jak mówiła Anna Walentynowicz, nie byłoby strajków na Wybrzeżu. Dawniej źle mówiono o «Polsce lubelskiej», a to tu pokazano, jak godnie kontynuować dziedzictwo Poznańskiego Czerwca, Ursusa i Radomia" - dodał.
Zwrócił się też do uczestników strajków Lubelskich w 1980 r.: "W imieniu rządu dziękuję uczestnikom tamtych dni. Walka o prawdę, walka o wolność, walka o czyny - to jest ważne, a Solidarność jest latarnią na lata, które są przed nami".
REKLAMA
- "Nieodpowiedni ludzie nie powinni o nich decydować". Andrzej Michałowski o miejscach pamięci
- Spór o wystawę "Tu rodziła się Solidarność". Zastępca prezesa IPN: nie ma w niej nic kontrowersyjnego
- Wildstein: część ludzi walczących z komunizmem zakwestionowała etos Solidarności
W niedzielę w Lublinie odbyły obchody 40. rocznicy fali strajków, nazwanych Lubelskim Lipcem 1980, które latem tamtego roku przetoczyły się przez region. W archikatedrze lubelskiej odprawiona została msza św., której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Po niej uczestnicy protestów, związkowcy, przedstawiciele władz spotkali się na rocznicowej gali. W uroczystościach uczestniczył premier Morawiecki.
Posłuchaj
pkr
REKLAMA