X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nikt nie ma prawa obrażać innych". Wiceszef MON odpowiada na słowa Laska o podkomisji smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 19:30
 - Można się spierać, ale nikt nie ma prawa obrażania innych - stwierdził wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz po wystąpieniu Macieja Laska (KO) na posiedzeniu komisji obrony. Szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz zarzucił Laskowi fałszowanie materiału dowodowego i oszukiwanie narodu.
Sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz
Sekretarz stanu w MON Wojciech SkurkiewiczFoto: PAP/Radek Pietruszka

smoleńsk 1200
Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. Co ustalono w ciągu ostatniego roku?

W czwartek sejmowa komisja obrony narodowej zebrała się na wniosek posłów Koalicji Obywatelskiej, by omówić działalność rządowej podkomisji ds. ponownego zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, którą kieruje były szef MON Antoni Macierewicz.

W imieniu wnioskodawców głos zabrał Maciej Lasek (w latach 2010-2011 wchodził w skład Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, utworzonej do zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej), który zarzucił podkomisji smoleńskiej brak kompetencji, odpowiednich działań, a w konsekwencji efektów ponad czterech lat pracy. Zaapelował też do rządu o likwidację podkomisji, której okres pracy określił jako "ponury rozdział polskiej polityki".

>>>[ZOBACZ] Katastrofa smoleńska - raport specjalny

Po wystąpieniu posła KO wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zwrócił uwagę, że na posiedzeniach komisji można się spierać, ale "nikt nie dał prawa obrażania innych". Zwracając się do Laska wiceszef MON powiedział: "pan gardzi tymi osobami, które pracują w komisji, i które chcą dojść do prawdy".

Ponadto Skurkiewicz stwierdził, że wbrew temu, co mówił poseł KO, podkomisja "jest organem, ciałem zupełnie niezależnym" i została powołana na mocy ustawy z 2002 roku o prawie lotniczym oraz rozporządzenia ministra obrony narodowej z 2012 roku, gdy PiS "nie sprawowało rządów". Skurkiewicz zaznaczył, że podkomisja ta jest "podmiotem samodzielnym, który jest uprawniony i upoważniony do realizacji określonych zadań", a więc jest niezależna także od kierownictwa resortu obrony, czy jakichkolwiek czynników politycznych.

Dorobek Laska jest "szczególny"

Antoni Macierewicz nazwał wystąpienie Laska "niebywałym". - W tradycji polskiej jest ono niebywałe, ale w tradycji sowieckiej jest naturalne, jest powszechne, jest codzienne, jest sposobem klasycznym działania - dodał. W tym kontekście Macierewicz stwierdził, że szefowa rosyjskiej komisji MAK Tatiana Anodina, gdy przedstawiała - jak mówił - "fałszywe sprawozdanie swojego raportu, oskarżające Polskę i oskarżający Polskę i oskarżające pana generała (Andrzeja) Błasika (dowódcę Sił Powietrznych - PAP) o to, że był pod wpływem alkoholu i doprowadził do tej tragedii".

Smolensk_1200x660__RAPORT.jpg
Katastrofa smoleńska - raport specjalny

- Tę tradycję przejął pan Maciej Lasek, przejął także raport pana (Jerzego) Millera (b. szefa MSWiA i przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego badającej w. 2010-2011 przyczyny katastrofy smoleńskiej) dlatego, bo te tezy zostały tam powtórzone - powiedział Macierewicz.

Były szef MON stwierdził, że dorobek Laska jest "szczególny". - Bowiem Platforma Obywatelska i opozycja jak rozumiem, podjęła decyzję, żeby reprezentował ją człowiek, który fałszował materiał dowodowy, który oszukiwał naród polski, oszukiwał społeczeństwo, który za wszelką cenę wykreślał słowo wybuch, zamieniając je tak, żeby Polska opinia publiczna nie wiedziała o tym, że eksperci amerykańscy, którzy zostali zaproszeni do tej współpracy, którzy przekazali ekspertyzę, właśnie prokuraturze i komisji, z którą współpracował pan Lasek, stwierdzili jednoznacznie, że doszło do eksplozji - powiedział Macierewicz.

dn

Czytaj także

Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. Co ustalono w ciągu ostatniego roku?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 13:44
Za nami kolejny rok śledztwa prowadzonego przez polską prokuraturę w sprawie katastrofy smoleńskiej. Wciąż nie znamy odpowiedzi na najważniejsze pytania - jaka była przyczyna tragedii z 10 kwietnia 2010 roku i kto ponosi winę. Wcześniej od prokuratorów odpowiedzi udzieli zespół Antoniego Macierewicza, który zakończył już prace nad raportem ws. katastrofy smoleńskiej i przedstawi go w ciągu najbliższych kilku dni.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: pogrzeb pary prezydenckiej jest symbolem polskiej jedności

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 14:51
- Ujawniły się wtedy najlepsze cechy Polaków i polskości. Stanęliśmy murem za zagrożoną niepodległością i za pamięcią tych, którzy dla niepodległości w Smoleńsku polegli - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz były szef MON.
rozwiń zwiń