Szef MON: prezydent wspiera modernizację sił zbrojnych, nasza współpraca przyniosła wiele sukcesów

- Dużo wyzwań stoi dziś przed nami. Bezpieczeństwo Polski i Polaków jest rzeczą nadrzędną. Nie ustaniemy w tych wysiłkach - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przyjęcia przez prezydenta Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP.

2020-08-06, 16:10

Szef MON: prezydent wspiera modernizację sił zbrojnych, nasza współpraca przyniosła wiele sukcesów
Mariusz Błaszczak na uroczystości przyjęcia przez prezydenta zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP. Foto: MON/Twitter

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda twitter free 1200.jpg

- Jestem zaszczycony, że mogę powitać pana prezydenta na uroczystości przyjęcia zwierzchnictwa. Dzięki poparciu pana prezydenta możliwe było poprawienie sytuacji żołnierzy i pracowników polskiego wojska. Pan prezydent wspiera również modernizację - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Prezydent przybył na pl. Piłsudskiego w asyście Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

"Bezpieczeństwo Polski i Polaków jest wartością bezcenną"

- Kolejna kadencja prezydenta Andrzeja Dudy jako zwierzchnika sił zbrojnych będzie równie udana - ocenił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Dotychczasowa współpraca przyniosła wiele sukcesów i korzyści - akcentował, wskazując jednocześnie, że jest jeszcze wiele wyzwań.

REKLAMA

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie, podczas uroczystości symbolicznego przyjęcia przez prezydenta zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, minister obrony narodowej powiedział, że podczas pierwszej kadencji Andrzej Duda "wielokrotnie dawał dowody, jak ważne są dla niego bezpieczeństwo Polski i obywateli oraz dobro wojska polskiego".

- Jednym z licznych przykładów jest wydarzenie, które miało miejsce dwa dni temu. (…) Dziękuję za wszystkie starania, które zaowocowały utworzeniem V Korpusu US Army w Polsce – powiedział Mariusz Błaszczak, wskazując, że to kolejny etap zwiększania obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce.

REKLAMA

"Sojusz polsko-amerykański rośnie w siłę"

- Sojusz polsko-amerykański rośnie w siłę – stwierdził szef MON. Równie dobrze – jak mówił - rozwija się współpraca w ramach NATO, której efektem jest stacjonowanie w naszym kraju oddziałów sojuszniczych.

- Dzięki poparciu pana prezydenta możliwe poprawienie warunków pracy oraz służby żołnierzy i cywilnych pracowników wojska. Stąd m.in. podwyżki uposażeń żołnierzy zawodowych. Ci, którzy stoją na pierwszej linii, pełnią ciężką służbę oraz pracują na rzecz sił zbrojnych, wreszcie zostali docenieni – wskazał minister.

Ostatnie pięć lat to, jak powiedział Błaszczak, również okres, kiedy znacząco poprawiło się postrzeganie polskiego wojska przez społeczeństwo i zaufanie do wojska polskiego.

- Prestiż służby wojskowej znowu wzrasta, dzięki czemu jest coraz więcej chętnych do wstąpienia w szeregi sił zbrojnych. Żołnierze cieszą się szacunkiem, a weterani, którzy ryzykowali zdrowiem i życiem za Polskę, dzięki nowej ustawie otrzymują właściwą opiekę – mówił szef MON.

REKLAMA

Minister zaznaczył, że prezydent Duda aktywnie wspierał modernizację techniczną sił zbrojnych. - Przeznaczamy duże środki finansowe na zakupy nowoczesnego sprzętu i wyposażenia. Dzięki zaangażowaniu ministerstwa obrony narodowej żołnierze otrzymują najlepsze dostępne uzbrojenie, w większości pochodzące z polskich fabryk – powiedział Błaszczak.

 - Jestem pewien, że kolejna kadencja pana prezydenta jako zwierzchnika sił zbrojnych będzie równie udana. Do tej pory nasza współpraca przyniosła wiele sukcesów i korzyści. Ale dużo wyzwań stoi jeszcze przed nami – wskazał. Bezpieczeństwo Polski i Polaków – jak podkreślał - jest wartością bezcenną. - Nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz jego wzmocnienia – zapewnił.

Ceremoniał wojskowy

Symboliczna uroczystość - bo Andrzej Duda jest zwierzchnikiem sił zbrojnych od momentu objęcia urzędu, tj. od zaprzysiężenia - odbywała się z asystą wojskową, którą zapewniają kompania honorowa, poczet proporca prezydenta RP i orkiestra wojskowa.

W ceremonii uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek oraz Tomasz Grodzki, minister obrony Mariusz Błaszczak, szef sztabu generalnego gen. Rajmund Andrzejczak, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca WOT gen. dywizji Wiesław Kukuła oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. dywizji Robert Głąb. Oprócz pododdziałów reprezentacyjnych wszystkich rodzajów sił zbrojnych, inspektoratów wsparcia i Żandarmerii Wojskowej, na placu były także poczty sztandarowe jednostek WP.

REKLAMA

Znakiem obecności zwierzchnika Sił Zbrojnych RP jest podniesienie na maszt proporca prezydenta – czerwonego prostokąta z białym orłem, obwiedzionego generalskim wężykiem.

Żołnierze oddali salut złożony z pięciu wystrzałów armatnich, a prezydent złożył wiązankę kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i wygłosił przemówienie.

Uroczystości inauguracyjne składają się z dwóch ceremonii. Pierwszą z nich jest zaprzysiężenie nowo wybranego prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym i przebiega zgodnie z jego regulaminem. Druga - przejęcia zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi - ma charakter wojskowy i odbywa się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

REKLAMA

Przed południem prezydent złożył w Sejmie przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego, w południe wziął udział w okolicznościowej mszy św. w intencji ojczyzny i prezydenta RP, odprawionej w archikatedrze św. Jana. W Zamku Królewskim odbyła się uroczystość inwestytury prezydenta na wielkiego mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

PAP/IAR/in.//


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej