X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Jabłoński: słowo "Murzyn" nie ma w Polsce kontekstu obraźliwego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 10:49
- Globalizm kulturowy powoduje dzisiaj, że zmieniamy sobie coraz bardziej dowolnie słowa. Powinniśmy uczyć się, bo to jest kwestia edukacji - kształtowania obyczajów, powrotu do pewnych zagubionych w globalnym świecie kategorii jak Bóg, rodzina, naród - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński.
Demonstracja przed ambasadą USA przeciw rasizmowi i przemocy policji po zabójstwie Georgea Floyda
Demonstracja przed ambasadą USA przeciw rasizmowi i przemocy policji po zabójstwie George'a FloydaFoto: MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Rada Języka Polskiego wydała opinię, przygotowaną przez prof. Marka Łazińskiego, językoznawcę z UW, w którym stwierdza, że słowo "Murzyn" - niegdyś neutralne - dziś obarczone jest złymi skojarzeniami oraz archaiczne. Językoznawca zaleca, by używać go wyłącznie na prawach historycznego cytatu. Jeżeli na jesiennej sesji Rady, żaden z członków nie zgłosi odrębnego stanowiska, to opinia prof. Łazińskiego będzie jej oficjalnym stanowiskiem. 

Szczebrzeszyn1200.jpg
Za nami VI edycja festiwalu "Stolica Języka Polskiego". "Kultura to nasze DNA"

Zmiana poprzez proces

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, słowo "Murzyn" w Polsce "nie ma konotacji związanych z historią i tradycją, które piętnowałyby je jako obrażające". - Dotyczy tylko regionu geograficznego - dodaje prof. Arkadiusz Jabłoński (łac. Maurus, oznaczający mieszkańca północnej Afryki - za sjp.pwn.pl). 

Zwraca także uwagę, że "pewne słowa naturalnie zmieniały znaczenie, a teraz mamy do czynienia z pewną zasadą, regułą, która ma nas obowiązywać". - To nie jest najlepszy sposób kształtowania słów w języku polskim - zaznacza. 

Czytaj także:

Prof. Arkadiusz Jabłoński zauważa także, że w kwestii wydźwięku słowa "Murzyn" pojawia się "kontekst osób, które same siebie nazywają kobietami, a są mężczyznami". - Z przerażeniem słucham w mediach, jak dziennikarze z przekonaniem mówią o mężczyźnie jako o kobiecie. To jest deinstytucjonalizowanie płci - wskazał. Podkreślił, że "przy pewnej mobilizacji określonych grup społecznych, pewne słowa będą musiały zmienić swoje znaczenia, ale to się dzieje w pewnym procesie - długim, historycznym i nie powinno być narzucane przez te, czy inne rady językowe".

- Globalizm kulturowy powoduje dzisiaj, że zmieniamy sobie coraz bardziej dowolnie słowa. Powinniśmy uczyć się, bo to jest kwestia edukacji, kształtowania obyczajów, powrotu do pewnych zagubionych w globalnym świecie kategorii jak Bóg, rodzina, naród. One muszą nas określać, bo są busolami, które pozwalają nam utrzymywać właściwe znaczenia słów, pojęć i wynikających z tego umów społecznych, instytucji itd. - wskazał prof. Arkadiusz Jabłoński. 

Posłuchaj
23:51 Jablonski--PR24_MPLS 2020_08_13-09-33-45.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński o języku i społeczeństwie w kontekście opinii RJP o słowie "Murzyn" ("Temat dnia"/ Pr2$)

 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia"

ProwadzącyMichał Rachoń

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński

Data emisji: 13.08.2020

Godzina emisji: 9.33


mbl

Czytaj także

Pierwszy biograf języka polskiego. 250. rocznica urodzin Samuela Lindego

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 05:55
"Słownik Języka Polskiego" Samuela Lindego był pierwszym nowoczesnym wydawnictwem tego typu. Cały materiał źródłowy zaczerpnięto z polskich druków z XVI-XVIII wieku. Przy każdym wyrazie w słowniku umieszczone są liczne cytaty dokumentujące sposób używania i znaczenie danego wyrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd wzięło się słowo "speluna"?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 17:28
– Mamy tu dwa słowa: "speluna" i "spelunka" i nie oznaczają one tego samego – mówi prof. Katarzyna Kłosińska.
rozwiń zwiń