"Sukces Piłsudskiego to dzieło człowieka, który był w stanie zaryzykować". Dr Rohoziński o wojnie 1920 r.

2020-08-16, 14:45

"Sukces Piłsudskiego to dzieło człowieka, który był w stanie zaryzykować". Dr Rohoziński o wojnie 1920 r.
Delegacja WP na rokowania ryskie 1920 r.Foto: Centralne Archiwum Wojskowe / commons.wikimedia.org

- Akceptując decyzję o kontruderzeniu znad rzeki Wieprz podjął ryzyko, które okazało się słuszne, i za to powinniśmy być wdzięczni. Inny ojcem sukcesu był Józef Haller dowodzący armią ochotniczą, Tadeusz Rozwadowski także włożył ogromny wkład w to zwycięstwo - mówił w Polski Radiu 24 dr Jerzy Rohoziński, historyk z Instytutu im. Witolda Pileckiego.

100 lat temu, 15 sierpnia 1920 r., na przedpolach Warszawy zatrzymano pochód Armii Czerwonej. Celem bolszewickiego marszu na zachód nie był wyłącznie podbój odrodzonej Polski, ale przeniesienie rewolucji sowieckiej na zachód Europy.

Powiązany Artykuł

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Dr Jerzy Rohoziński przypominał o perturbacjach towarzyszących podpisaniu traktatu ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919–1920, który ustalał przebieg granic między państwami oraz regulował inne sporne kwestie.

- Niestety do rokowań pokoju preliminaryjnego ruszyła delegacja, która nie był zgodna. Ścierały się tam dwie koncepcje; federacyjna - którą reprezentował Józef Piłsudski, oraz ta bliższa Romanowi Dmowskiemu, która najpierw odwoływała się do granic sprzed I rozbioru a następnie do rejonów zamieszkałych przez ludność polską. Do tego dochodziły inne podziały, była część sejmowa delegacji i cześć ekspercko-rządowa, z jednym zaledwie wojskowym. Ta skłócona delegacja podjęła rozmowy z bolszewickami. Niestety, widzieli oni, że strona polska nie jest zgodna - stwierdził.


Posłuchaj

14.08.2020 dr Jerzy Rohoziński (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 18:46
+
Dodaj do playlisty

 

- Doszło także do innej niedobrej rzeczy, na wieść, że Józef Piłsudski chce odebrać przewodnictwo delegacji Janowi Dąbskiemu, ten zawarł ciche porozumienie z przewodniczącym delegacji rosyjskiej. W efekcie tych rokowań m.in. oddaliśmy Mińsk, pomimo tego, że zajęły go wojska polskie - przypominał historyk. - W rozmowach z kimś takim, jak bolszewicy, trzeba być silnym, zwartym i gotowym, trzeba mieć minę pokerzysty, tylko w ten sposób można te negocjacje wygrać - dodał.

Więcej w zapisie audycji, zapraszamy do wysłuchania.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: dr Jerzy Rohoziński

Data emisji: 16.08.2020

Godzina emisji: 13.09

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej