X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dobre wiadomości dla rolnictwa. Ardanowski: zapotrzebowanie na polską żywność wraca do poziomu sprzed pandemii

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 18:33
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że zapotrzebowanie na polską żywność za granicą wraca do poziomu sprzed pandemii. W pierwszym półroczu wartość eksportu towarów rolno-spożywczych wzrosła do 16 miliardów euro, czyli o 7 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Tak wynika z danych opublikowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/DedovStock

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi przypomniał, że epidemia negatywnie wpłynęła na polski eksport szczególnie w marcu i kwietniu. Od maja - jak zaznaczył minister Ardanowski - sytuacja się poprawia.

Czytaj więcej
rolnictwo1200.jpg
Dodatkowe wsparcie dla rolników. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Szef resortu wskazał też niektóre państwa kupujące polską żywność. Podkreślił, że ostatnio to między innymi Singapur przyjmuje polskie produkty rolno spożywcze. - Chiny się otwierają, bardzo poszukują żywności kraje muzułmańskie, północnej Afryki, Zatoki Perskiej - wskazywał.

Posłuchaj
00:23 10587934_1.mp3 Minister rolnictwa: zapotrzebowanie na polską żywność wraca do poziomu sprzed pandemii (IAR)

Zaznaczył, że często są to kraje, które mają pieniądze, a ich rolnictwo, ze względu na warunki klimatyczne, jest słabiej rozwinięte.

Czytaj także:

Procentowe wzrosty

Jak podał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych najbardziej znaczącą pozycję pod względem wartości zajmuje żywiec, mięso i jego przetwory. W pierwszym półroczu 2020 roku przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej tej grupy towarowej były o 4 proc. niższe niż rok wcześniej i wyniosły 3,1 miliarda euro, stanowiąc 19 proc. wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych.

W pierwszej połowie 2020 roku drugą pod względem wartości pozycję z 14-procentowym udziałem w eksporcie produktów rolno-spożywczych z Polski zajmowało ziarno zbóż i przetwory, których sprzedaż, w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku, zwiększyła się o 37 proc. do 2,4 miliarda euro.

Czytaj więcej
rolnicy rolnik 1200.jpg
Nabór wniosków o wsparcie w związku z COVID-19 i suszą. Zobacz, kto może starać się o pomoc

Wzrost wartości eksportu odnotowano także w przypadku tytoniu i wyrobów tytoniowych, produktów mlecznych, cukru i wyrobów cukierniczych oraz ryb i przetworów. Większa była również wartość wywozu między innymi owoców i przetworów, kawy, herbaty i kakao oraz nasion roślin oleistych i tłuszczów roślinnych.

jp

Czytaj także

Ważny termin dla młodych rolników. ARiMR przypomina o wnioskach w sprawie premii

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 15:40
Do 17 sierpnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski od młodych rolników o przyznanie im premii. Dotacja w wysokości 150 tys. zł ma pomóc osobom, które nie ukończyły 40 lat, w rozwijaniu swoich gospodarstw rolnych.
rozwiń zwiń