"Turcja prowadzi bardzo asertywną politykę morską". Dr Mariusz Marszewski o relacjach Turcji z UE
- Turcja prowadzi od wielu lat prace poszukiwawcze gazu i ropy naftowej w miejscach, które zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza należą do wyłącznych stref ekonomicznych Grecji i Cypru. Turcja nie jest sygnatariuszem tej Konwencji i nie uznaje tych wód za wyłączną strefę ekonomiczną Grecji i Cypru - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Marszewski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
2020-08-27, 17:30
Napięcia między Turcją i Grecją nasiliły się ponad dwa tygodnie temu, po wysłaniu przez Ankarę eskortowanego przez okręty wojenne statku badawczego Oruc Reis w celu zbadania podmorskich złóż surowców na wodach terytorialnych Grecji.
Posłuchaj
Posłuchaj
Ateny odpowiedziały, wysyłając własne okręty wojenne w ten obszar i stawiając wojsko w stan pogotowia. Również Francja wysłała swoje okręty wojenne i samoloty, które dołączyły do ćwiczeń z siłami greckimi.
Eksploatacja podmorskich złóż oraz wyznaczenie granic morskich i określenie wyłącznych stref ekonomicznych jest również przedmiotem sporu między Turcją, Grecją, Cyprem i Egiptem. Ankara zarzuca Atenom, że usiłują pozbawić ją zysków z eksploatacji podmorskich złóż naftowych i gazowych pod Morzem Egejskim i Śródziemnym, gdzie - zdaniem Turcji - granice morskie nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd.
REKLAMA
Do połowy lat 70. Turcja i Grecja trzykrotnie stanęły na krawędzi wojny, w tym raz w związku z prawami do poszukiwania złóż morskich.
"Turcja wysyła statki w eskorcie własnych okrętów wojennych"
Dr Mariusz Marszewski mówił o konflikcie między Grecją a Turcją na Morzu Śródziemnym w PR24. Wyjaśniał jego podłoże i ewentualne skutki.
- Konflikt dotyczy tego, że Turcja prowadzi bardzo asertywną politykę morską. Dlatego zaostrza się spór turecki o podział wschodniej części akwenu Morza Śródziemnego z Atenami i nieuznawaną przez Ankarę za stolicę Cypru, Nikozją. Dotyczy tego, że Turcja prowadzi od wielu lat prace poszukiwawcze gazu i ropy naftowej, które zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza nalezą do wyłącznych stref ekonomicznych Grecji i Cypru. Turcja nie jest sygnatariuszem tej Konwencji i nie uznaje tych wód za wyłączną strefę ekonomiczną Grecji i Cypru - relacjonował sytuację dr Mariusz Marszewski. - Turcja wysyła statki, które prowadzą działania poszukiwawcze, a robi to w eskorcie własnych okrętów wojennych - dodał.
Spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE również o Turcji
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau uczestniczy od czwartku w spotkaniu szefów dyplomacji państw UE w formule Gymnich. Wśród głównych tematów zaplanowanej dyskusji znalazły się m. in. sytuacja na Białorusi, wpływ pandemii koronawirusa na stosunki międzynarodowe, aktualne relacje UE z Turcją i Rosją oraz rola UE w świecie. Spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE w formule Gymnich odbywają się raz na pół roku i mają charakter nieformalny. Stwarza to okazję do bardziej otwartej dyskusji i refleksji o charakterze strategicznym, ułatwiającej późniejsze wypracowywanie konsensusu na forum UE.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Turcja narusza suwerenność Cypru i Grecji". Repetowicz o konflikcie w basenie Morza Śródziemnego
W audycji także o tym, jak jest postrzegana Turcja w Europie, w tym w Polsce, i dlaczego Aleksander Łukaszenka jest strategicznym partnerem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Dr Mariusz Marszewski , OSW
Data emisji: 27.08.2020
Godzina emisji: 16.47
PR24/IAR/PAP/tb
REKLAMA
REKLAMA